W Ameryce można legalnie sprzedawać kurczaki z salmonellą

W USA zakłady przetwórcze drobiu mogą legalnie sprzedawać surowe kurczaki z salmonellą

Z 1,35 miliona zakażeń salmonellą w Stanach Zjednoczonych każdego roku drób jest powiązany z około 23 procentami tych zakażeń. Zakażenia te powodują około 26 500 hospitalizacji i 420 zgonów rocznie. Jednak sprzedaż drobiu z salmonellą jest jak najbardziej legalna w tym kraju.

Czytaj również: Kanibalizm ratunkiem dla świata? Szalone pomysły naukowców!

Ze względu na rosnącą liczbę zakażeń i hospitalizacji USDA ogłosiło, że będzie podejmie działania nad zmniejszeniem sprzedaży drobiu z bakterią. Według AP USDA planuje również organizowanie spotkań z przedstawicielami przemysłu i innymi odpowiednimi grupami w celu zmniejszenia ryzyka zachorowania na salmonellę. Agencja planuje również rozpocząć wstępne projekty, które dostosują sposób testowania salmonelli w zakładach przetwórczych i zmotywują przedstawicieli branży drobiarskiej do zminimalizowania ilości bakterii na kurczakach.

„Jest to głębsze, bardziej ukierunkowane i bardziej systemowe podejście niż w przeszłości” – powiedział sekretarz ds. rolnictwa Tom Vilsack. „Mamy nadzieję, że możemy znacznie zmniejszyć ryzyko poważnych przypadków zachorowań, a ten cel jest wart każdego wysiłku”.

Czytaj też: Globalne ocieplenie przyczyniło się do odkrycia starożytnych wirusów w tybetańskich lodowcach

Kolejną zmianą jaką agencja USDA chce wprowadzić to zmiany w formie testów. Obecnie USDA przeprowadza testy tylko na ogólną obecność salmonelli na drobiu w zakładach przetwórczych. Jeden z proponowanych projektów pilotażowych dodałby testy na ilość obecnych bakterii na drobiu i testy na określone szczepy salmonelli, które powodują najwięcej chorób.

Agencja chce również zachęcić hodowców do podjęcia działań, które udowodniono, że zmniejszają ilość bakterii u kurcząt. Wśród tych działań agencja wymienia stosowanie większej liczby szczepień, dodawania probiotyków do paszy i stuprocentowe przestrzeganie czystości ściółki, żywności i wody podawanej kurczakom.

Zobacz: Restauracja Lewandowskiego w Warszawie. Oto co o niej wiemy

Rzecznik grupy handlowej National Chicken Council, Tom Super powiedział, że przemysł drobiowy jak i wielu hodowców drobiu już podejmuje kroki zalecane przez USDA. P​przemysł zainwestował już miliony dolarów w wysiłki mające na celu zmniejszenie skażenia salmonellą, w tym opryskiwanie surowego kurczaka roztworami zabijającymi zarazki podczas przetwarzania, poprawę warunków sanitarnych i stosowanie większej liczby szczepionek.

„Zobowiązujemy się nadal wykonywać swoją część. Branża będzie nadal inwestować znaczne zasoby w wylęgarnie, wytwórnię pasz, farmy i zakłady w celu dalszego podnoszenia profilu bezpieczeństwa produktów z kurczaka. Ale nie ma prawa, regulacji ani srebrego pocisk, który sprawi, że surowy kurczak będzie w 100% sterylny” – dodała Ashley Peterson, starszy wiceprezes grupy handlowej ds. naukowych i regulacyjnych.

Zobacz też: 11 ciekawostek na temat wirusów

Przedstawiciele USDA potwierdzają, że sytuacja wygląda lepiej niż kilka lat temu. Obecnie 89 procent krajowych zakładów przetwórstwa drobiu spełnia normy wydajności agencji dotyczące ograniczania salmonelli w częściach kurczaka. To więcej niż trzy lata temu, kiedy tylko 71 procent farm i zakładów spełniało normę.

W tej chwili sprzedaż surowego kurczaka z bakteriami salmonelli jest legalna, dlatego urzędnicy służby zdrowia podkreślają potrzebę bezpiecznego obchodzenia się z surowym drobiem, w tym dokładnego gotowania mięsa w celu zabicia potencjalnych zarazków. Ostrzegają również, że ludzie nie powinni płukać surowego kurczaka, który może wszędzie rozpryskiwać bakterie.

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię