Prezydent Tajwanu o współpracy z USA

Foto: Twitter @iingwen

Prezydent Tajwanu Tsai Ing-wen (czyt: caj in łen) w wywiadzie dla stacji CNN potwierdziła, że na wyspie znajduje się mała liczba amerykańskich żołnierzy, którzy szkolą tajwańskie siły zbrojne. Wcześniej prezydent USA Joe Biden stwierdził, że w razie potrzeby Stany Zjednoczone będą bronić wyspy.

Chiny uznają Tajwan za część własnego terytorium, a w ostatnim
czasie w pobliżu wyspy coraz częściej dochodzi do manewrów sił chińskiej armii.
Tajwańskie władze niejednokrotnie wypowiadały się o rosnącym zagrożeniu militarnym ze strony Chińskiej Republiki Ludowej, jednakże groźbę wybuchu konfliktu zbrojnego w Cieśninie Tajwańskiej Tajpej uznaje za mało prawdopodobną w najbliższym czasie.

Czytaj również: Stany Zjednoczone wydały pierwszy paszport z oznaczeniem płci „X”

W wywiadzie dla stacji CNN Tsai Ing-wen potwierdziła fakt współpracy tajwańskich i amerykańskich sił zbrojnych, której celem jest zwiększenie zdolności obronnych tajwańskiej armii. Chińskie władze stanowczo sprzeciwiają się jakimkolwiek formom współpracy Tajwanu ze strukturami innych państw.

Minister obrony Tajwanu dodał jednak, że fakt współpracy w zakresie wojskowości nie oznacza, że amerykańscy żołnierze na stałe przebywają na wyspie. Stany Zjednoczone oficjalnie zerwały relacje dyplomatyczne z Tajwanem w 1979 roku. Wówczas z wyspy wycofano też amerykańskich żołnierzy. Chiny uznają Tajwan za część własnego terytorium, jednakże de facto nie mają żadnej kontroli nad nim.

IAR

Prezydentura Joe Bidena – Ocena chicagowskiej Polonii SONDA

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię