Domowa multiwitamina z ziół. Przepis i zastosowanie

W ostatnim czasie bardzo modna stała się suplementacja – w szczególności jeśli chodzi o witaminy, które odpowiedzialne są za wiele istotnych funkcji ludzkiego organizmu.

Zobacz także: Nawłoć kanadyjska – właściwości i przepisy na zdrowie

Niektóre składniki uzupełnimy na polecenie lekarza używając profesjonalnych środków z apteki, inne kupujemy na własną rękę dostarczając minerałów i witamin „profilaktycznie”.

Warto przypomnieć, że najzdrowsze i najlepsze dla organizmu są składniki naturalne – występujące w warzywach (szczególnie spożywanych na surowo) i owocach.

Nie każdy też wie, że domową multiwitaminę można przyrządzić w domu samemu. Samodzielnie sporządzona mikstura jest bez konserwantów i sztucznych dodatków co ma miejsce w zdecydowanej większości suplementów dostępnych na rynku.

Przepis na domową multiwitaminę z ziół

Składniki:

  • Lucerna (alfalfa) : 2 pęczki korzeni i 2 garści liści. Nazwa tej rośliny w języku arabskim oznacza „ojca całej żywności”. Jest to roślina pastewna, podobna do koniczyny łąkowej. Posiada długą historię w medycynie ludowej, jest źródłem witamin: A, B, C, D,E, i K, soli mineralnych, żelaza, fosforu, wapnia i potasu. Jeden z badaczy właściwości lucerny – Frank Bower poleca kurację na bazie tej rośliny osobom schorowanym, osłabionym, niedożywionym oraz dzieciom.
  • 2 garście liści malin (raspberry leaves) . Okazuje się, że cenne są nie tylko ich owoce. Liście malin są bogate w sole mineralne i wiele witamin. Zawierają również wiele enzymów oraz nadadzą wywarowi przyjemny smak.
  • 2 garście mniszka lekarskiego (dandelion). Roślina występująca dość pospolicie, ma właściwości lecznicze na choroby układu pokarmowego – w szczególności wątroby i trzustki. Wspiera układ krążenia oraz posiada właściwości przeciwnowotworowe.
Przeczytaj też: Przepis na nalewkę leczniczą z bazylii

Sposób przygotowania:

  • Zioła ususzyć i wymieszać.
  • Mieszanką suszu wypełnić litrowy słoik do 1/2 zawartości.
  • Opcjonalnie: w tym momencie można zalać wrzątkiem w taki sposób, aby zioła się tylko zwilżyły.
  • Pozostałą część słoika wypełnić alkoholem – najlepiej wódką, ew. cydrem lub octem jabłkowym.
  • Słoik zakręcić i przechowywać w suchym i chłodnym miejscu przez 3-6 miesięcy.
  • W tym czasie, codziennie należy wstrząsnąć słoikiem.
  • Po upływie wskazanego czasu, zawartość słoika przecedzić przez słoik i przelać do małych buteleczek.

Dawkowanie:

Dorośli: 1 łyżeczka 1-3 razy dziennie.
Dzieci: 1/2 łyżeczki 1-2 razy dziennie.
UWAGA! Dzieciom oraz kobietom w ciąży należy przed podaniem dodawać zawartość łyżeczki do gorącego płynu aby alkohol mógł odparować.

Czytaj także: Mięta – czarodziejskie zioło. Przepis na nalewkę miętową

Właściwości:

Przygotowana mikstura jest silnym suplementem wzmacniającym organizm, dostarcza mu przy tym wielu niezbędnych substancji. Z kuracji powinny korzystać szczególnie osoby cierpiące na choroby autoimmunologiczne, układu pokarmowego, układu krążenia, z osłabioną odpornością; oraz w stanach niedoborów witamin.

 

Przed zastosowaniem należy pamiętać, że mieszanki ziołowe mogą mieć właściwości, o których istnieniu współczesna medycyna nie posiada informacji. Zaleca się zatem uważne obserwowanie reakcji organizmu i przerwanie kuracji niezwłocznie po wystąpieniu niepokojących objawów.

Jak prawidłowo mrozić żywność?

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię