Krajowy Rejestr Ciąż – nowy pomysł PiS

Senator Koalicji Obywatelskiej (KO) Krzysztof Brejza poinformował we wtorek (24.11.2021) na Twitterze o rządowych planach utworzenia rejestru ciąż.

„Rząd od 1.I wprowadza rejestrację ciąż. Wszelkie podmioty lecznicze będą wprowadzać do Systemu Informacji Medycznej info o pacjentkach z ciążami. Skierowałem w tej sprawie interw. do Min. Zdrowia. Domagam się wyjaśnień: – kto zainicjował tę zmianę? – jaki jest jej faktyczny cel?”

Jak tłumaczy Ministerstwo Zdrowia zmiany w rozporządzeniu podyktowane mają być wyłącznie względami medycznymi.

Pozyskiwanie informacji o ciąży związane jest z ordynowaniem leków i ma pozwolić na uniknięcie sytuacji, w której kobiecie w ciąży przepisuje się leki niewskazane, a także ma być informacją w sytuacji udzielania świadczeń ratujących życie, w przypadku braku możliwości pozyskania informacji od pacjenta.

Jak dalej tłumaczy MZ:

„Ponadto wykorzystanie informacji o ciąży jest niezbędne do weryfikacji uprawnień dodatkowych, jak np. uprawnień ciężarnych do otrzymania bezpłatnych leków lub prawa dostępu do świadczeń poza kolejnością.”

We wspomnianym przez K. Brejzę projekcie przewiduje się także zbieranie dokładnych informacji służących do identyfikacji usługodawcy: 9-cyfrowy numer REGON i 10-cyfrowy numer NIP. Wskazywane ma być również precyzyjnie miejsce udzielania świadczenia: miejscowość, kod pocztowy, ulica, numer domu i lokali.

MZ będzie pozyskiwał także:

  • dane dotyczące zastosowanych u pacjenta wyrobów medycznych,
  • informacje o alergiach,
  • grupie krwi,
  • implantach,
  • o rozpoczęciu i zakończeniu hospitalizacji,
  • informacje o rehabilitacji, oraz
  • wspomnianą już informację o ciąży.

Prawdziwie intencje skrajnie prawicowego rządu PiS wydają się być jednak zupełnie inne. Jak podkreśla lider PO – Donald Tusk: „Gdyby to był inny rząd, można by mieć złudzenie, że w sprawie tzw. rejestru ciąż chodzi o poprawę standardów i zwiększenie opieki nad ciężarnymi w Polsce, w przypadku tego rządu wiadomo, że chodzi o przymus i kontrolę. Wygląda to wszystko trochę jak z upiornego horroru”.

PiS nie uczy się na błędach, zapatrzony jest w utopijne konserwatywne ideologie, nie robi ani kroku wstecz – nawet w obliczu tragedii, co również zauważył Tusk – „Dobrze wiemy, i tragedia w Pszczynie to potwierdziła, że od dłuższego czasu to prokurator ma prowadzić ciążę, a nie lekarz”.

Sytuacja kobiet w Polsce staje się powoli koszmarem – jak same przyznają niektóre Polki „strach będzie zachodzić w ciążę”. „Świadomość kobiety, że żyje w państwie, które będzie zmuszało do jakichś zachowań, które sobie ideolodzy PiS wymyślili i że będzie to związane z kontrolą, bo takie wrażenie wszyscy mamy. To jest trochę jak z jakiegoś upiornego horroru” – powiedział Tusk.

Chyba każdy w Polsce chciałby, aby intencje rządu miały charakter opiekuńczy – żadne z wcześniejszych działań jednak tego nie sugeruje. Cały czas w projekcie sejmowym jest stworzenie miejsc odosobnienia dla kobiet, co do których istnieje uzasadnione przypuszczenie, że będą chciały poddać się aborcji – wszystko po to aby zmusić je do porodu. Nieważne, że kobieta urodzi dziecko śmiertelnie chore, że to dziecko być może umrze w męczarniach tuż po porodzie, wreszcie nieważne że umrze kobieta – liczy się przecież „życie”.

Utworzenie rejestru ciąż z pewnością będzie wykorzystywane przez wymiar „sprawiedliwości”. Co z kobietą, która będzie w ciąży i nagle przestanie w niej być? Rejestr będzie pozbawiał kobiety możliwości wyjechania za granicę i dokonania zabiegu w kraju będącym poza mrokami średniowiecza, w których powoli zaczyna błądzić Polska. To oczywiste, że sprawami utraty ciąż interesować się będzie prokurator.

USA – Polski wątek w sprawie JFK

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię