Od dzisiaj lockdown dla niezaszczepionych obywateli tego kraju

W Austrii obowiązują od dziś surowsze przepisy dla osób niezaszczepionych na koronawirusa lub nie będących ozdrowieńcami. Częściowy lockdown ma potrwać do 24 listopada.

Zakaz opuszczania mieszkań dotyczy wszystkich obywateli Austrii powyżej 12. roku życia, które nie przyjęły szczepionki na COVID-19 lub nie posiadają zaświadczenia o przebyciu choroby. Nowe przepisy dopuszczają wizyty u lekarza i udział w nabożeństwach. Spod regulacji wyłączone są też osoby, które ze względów zdrowotnych nie mogą się zaszczepić na koronawirusa.

Czytaj też: Prawda czy fałsz, czyli COVIDowskie teorie spiskowe

Przed kilkoma dniami rząd federalny wprowadził już tak zwaną zasadę „2G”, wykluczając z życia publicznego osoby niezaszczepione. Od dziś zamknięta jest także nocna gastronomia, co spotkało się z dezaprobatą wielu Austriaków.
„Kanclerz Schallenberg wprowadził z dnia na dzień twardy lockdown, mimo że wcześniej to wykluczył. Nasza gospodarka mocno na tym ucierpi” – martwi się szef Austriackiego Stowarzyszenia Handlowego, Rainer Will. Jego zdaniem handel krajowy straci na tym około 350 milionów euro.

Minister zdrowia Wolfgang Mueckstein zapowiedział, że przez kolejne 10 dni będą prowadzone wyrywkowe kontrole. Po tym czasie rząd ma rozważyć podjęcie dalszych kroków zmierzających do ograniczenia rozprzestrzeniania się koronawirusa.

Czytaj również: WHO zaakceptowała kolejną szczepionkę przeciw COVID-19

Od dzisiaj (poniedziałek) w Austrii szczepienia przeciwko Covid-19 dostępne będą dla dzieci w wieku 5-11 lat. Pierwsze dawki zostaną podane dzieciom w stolicy kraju, Wiedniu.

Zobacz też: Olej z ostropestu – właściwości, zastosowanie, receptura

Nowe obostrzenia mają przyspieszyć akcję szczepień. Obecnie zaszczepionych jest około 65 procent obywateli Austrii, co jest wynikiem poniżej średniej unijnej, wynoszącej 67 procent.

IAR

W tej szkole dzieci dostały za szczepionkę… baloniki i czekoladki

 

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię