W Izraelu znaleziono najstarszy fragment pisma na starożytnym kawałku ceramiki

Zespół naukowców z Austriackiej Akademii Nauk, Austriackiego Instytutu Archeologicznego i Instytutu Archeologii Uniwersytetu Hebrajskiego w Jerozolimie zidentyfikował fragment pisma na odłamku ceramiki wykopany w 2018 roku na stanowisku archeologicznym w Lachish jako najstarszy zapis kiedykolwiek znaleziono w Izraelu.

Dopiero niedawno przeprowadzono badanie tekstu na odłamku. Wcześniejsze prace wykazały, że odłamek miał około 3500 lat – w czasie, gdy miejsce, w którym został znaleziony, było częścią centrum kananejskiego, które z kolei było częścią miasta zwanego Lachish, miasta wspomnianego w Biblii. Miasta, które zostało zniszczone przez Izraelitów po wyjściu z Egiptu. Następnie zostało odbudowane, by ponownie zostać zniszczone w VII wieku p.n.e.

Odkrycie uważa się za istotne, ponieważ pomaga wypełnić lukę między wczesnymi świadectwami skryptów a rozwojem alfabetów semickich na tym obszarze. Naukowcy zauważają, że wcześniejsze badania wykazały, że wczesne alfabety istniały na tym obszarze już w XIX wieku p.n.e., ale nie ma o nich wzmianki w zapisach historycznych aż do XIII lub XII wieku. Nowe znalezisko reprezentuje alfabet między tymi wiekami.

Naukowcom udało się dokonać transkrypcji części pisma na odłamku. Niektóre z liter wydają się być formami daled, ayin i bet, które razem tworzą słowo „eved”, które po hebrajsku oznacza niewolnik. Wydaje się, że kolejny fragment skryptu zawiera słowo oznaczające nektar.

Biorąc pod uwagę, że tekst jest krótki i niekompletny, badacze nie ustalili ostatecznie, co mówi napis. Nie jest również jasne, czy pismo miało być czytane od lewej do prawej, czy od prawej do lewej.

Naukowcy zauważają, że wcześniejsze dowody wykazują, że wszystkie alfabety stworzone na całym świecie mają swój początek w hieroglifach. Znalezione przez nich pismo reprezentuje wczesną część procesu, który doprowadził do powstania alfabetu. Zauważają również, że dowodzi to, że alfabet, który powstał na Bliskim Wschodzie, nie pochodzi z Egiptu.

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię