Dinozaury na Mazowszu? Jak najbardziej!

Doskonale zachowane ślady dinozaurów – tropy oraz kości – odkryli w Borkowicach na Mazowszu naukowcy z Państwowego Instytutu Geologicznego w Warszawie i Uniwersytetu w Uppsali w Szwecji.

To najlepiej zachowane tropy z opisanych dotychczas w Polsce.
„Do tej pory udało się zabezpieczyć kilkaset tropów należących do co najmniej siedmiu różnych gatunków dinozaurów” – mówił Grzegorz Pieńkowski z Państwowego Instytutu Geologicznego: „Największy trop ma 40 centymetrów. To jest drapieżnik. Być może spokrewniony z modelem dilofozaura. Miałby on około 6 metrów długości. Natomiast roślinożerne dinozaury były 3 – 4 metrowej długości, mówię o tych przodkach dinozaurów pancernych, czy stegozaurów. Towarzyszyły im jeszcze prozauropody, czyli przodkowie tych największych zwierząt stąpających po lądach” – mówił Grzegorz Pieńkowski.

Grzegorz Niedźwiedzki z Uniwersytetu w Uppsali dodał, że odciski dorównują jakością najlepszym znanym śladom na świecie: „Są to przepięknie zachowane odlewy po odciskach łap, na których widać bardzo dużo anatomii tych dinozaurów. Ja tutaj mówię o takiej miękkiej anatomii, która w stopie dinozaura była, o których mało wiemy, bo te rzeczy się nie zachowują w stanie kopalnym jako skamieniałości, ale właśnie w odciskach odnajdujemy pewne informacje, które będą dla nas unikalne. Ale oczywiście to są również odciski skóry, ślady po pazurach” – mówił Grzegorz Niedźwiedzki.

 

 

Na postawie tak dokładnych odcisków naukowcy są w stanie zrekonstruować dinozaury. Główny Geolog Kraju – Piotr Dziadzio z Ministerstwa Klimatu i Środowiska mówił, że daje to możliwość wypromowania Borkowic na całym świecie jako atrakcję turystyczną.

Stanowisko w Borkowicach jest obecnie obszarem badań, które, według geologów, mogą potrwać 10 lat.

IAR

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię