Jest decyzja KE o skróceniu okresu ważności unijnych certyfikatów covidowych

Jest decyzja Komisji Europejskiej o skróceniu okresu ważności certyfikatów covidowych z roku do 9 miesięcy po pełnym zaszczepieniu.

Nowe regulacje mają obowiązywać od 1 lutego. Może je wprawdzie zablokować większość krajów lub europosłów, ale Komisja uważa, że dla tej decyzji jest wystarczające poparcie w Unii.

Unijne certyfikaty covidowe zawierają informacje o szczepieniu, negatywnym wyniku testu oraz przebytym zakażeniu. W założeniu dokumenty miały ułatwić podróżowanie po Unii bez konieczności spełnienia dodatkowych wymogów.

Ta decyzja zastępuje zalecenia Komisji z listopada i jest wiążąca dla wszystkich krajów. „Od 1 lutego certyfikaty będą ważne do 270 dni od pełnego zaszczepienia. Państwa członkowskie nie mogą wydłużyć tego okresu, ani go skrócić. To zapewnia Europejczykom przewidywalność w sprawie korzystania z certyfikatów” – powiedział rzecznik Komisji Christian Wigand.

 

 

Komisja zastrzega, że kraje członkowskie mogą wprowadzać dodatkowe wymagania, jeśli powołają się na sytuacje nadzwyczajne, na przykład, tłumacząc to ochroną systemów opieki zdrowotnej. Takie wymogi wprowadziły między innymi Włochy, Portugalia i Grecja – Europejczycy chcący wjechać na terytorium tych krajów mimo zaszczepienia muszą mieć negatywne wyniki testów.

Dzisiejsza decyzja Komisji Europejskiej nie dotyczy dodatkowych, przypominających dawek. Nie ma bowiem jeszcze pełnych danych dotyczących długości odporności po ich podaniu.

IAR

Ta witamina może pomóc w odzyskaniu węchu po Covid-19

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię