Domowe sposoby na leczenie infekcji dróg moczowych

Infekcje dróg moczowych należą do najczęściej występujących infekcji bakteryjnych w Stanach Zjednoczonych. Ponad 50 procent kobiet doświadcza ich w swoim życiu.

Infekcja dróg moczowych (UTI) może obejmować nerki, pęcherz, moczowody i cewkę moczową. Najpopularniejszą formą leczenia infekcji jest kuracja antybiotykowa. Lekarze jednak zalecają wspieranie leczenia domowymi i naturalnymi środkami.

1. Nawodnij organizm

Picie wystarczającej ilości wody jest jednym z najłatwiejszych sposobów zapobiegania i leczenia UTI. Woda pomaga narządom układu moczowego skutecznie usuwać odpady z organizmu, zachowując jednocześnie niezbędne składniki odżywcze i elektrolity. Nawodnienie również rozcieńcza mocz i przyspiesza jego podróż przez system, utrudniając bakteriom dotarcie do komórek wyściełających narządy moczowe i spowodowanie infekcji.

2. Często oddawaj mocz

Częste oddawanie moczu wywiera presję na bakterie w drogach moczowych skracając ich czas pobytu w moczu, zmniejszając ryzyko ich przylegania do komórek układu moczowego i tworzenia się infekcji.

3. Pij sok żurawinowy

Sok żurawinowy jest jednym z najlepiej znanych naturalnych sposobów leczenia UTI. Również tradycyjnie używany jest do usuwania ogólnych infekcji i przyspieszania czasu gojenia się ran. Niektóre badania pokazują, że sok żurawinowy zawiera związki, które mogą zapobiegać przyczepianiu się komórek E. coli do komórek układu moczowego. Sok żurawinowy zawiera również przeciwutleniacze, w tym polifenole, które działają przeciwbakteryjnie i przeciwzapalnie.

4. Stosuj probiotyki

Pożyteczne bakterie, znane jako probiotyki, mogą pomóc w utrzymaniu zdrowych dróg moczowych i wolnych od szkodliwych bakterii. Badania wykazują, że w szczególności grupa probiotyków zwana pałeczkami kwasu mlekowego jest pomocna w leczeniu UTI. Pałeczki kwasu mlekowego zapobiegają przyczepianiu się szkodliwych bakterii do komórek dróg moczowych oraz obniżają pH moczu, przez co warunki są mniej korzystne dla rozwoju bakterii. Probiotyki występują w różnych produktach fermentowanych i mlecznych, w tym:

  • jogurtach
  • kefirze
  • niektórych rodzajach sera
  • kapuście kiszonej.

5. Bierz witaminę C

Witamina C jest przeciwutleniaczem, który wspomaga działanie układu odpornościowego. Witamina C reaguje również z azotanami w moczu, tworząc tlenki azotu, które zabijają bakterie. Może obniżyć pH moczu, zmniejszając prawdopodobieństwo przeżycia bakterii.

 

6. Stosuj nasiadówki

W leczeniu infekcji dróg moczowych pomagają nasiadówki.
Warto przygotować nasiadówkę w ciepłej wodzie z naparem rumianku. Rumianek ma właściwości przeciwzapalne oraz bakteriobójcze i łagodzące stany zapalne.
Drugą opcją jest nasiadówka z dodatkiem dziurawca, krwawnika i rumianku.

30 sprytnych sposobów na ograniczenie spożywanych kalorii

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię