Właściwości zdrowotne ciecierzycy

Ciecierzyca nazywana również cieciorką, grochem włoskim i fasolą garbanzo jest najpopularniejszą rośliną z rodziny strączkowych w krajach Bliskiego Wschodu.

 

Ciecierzyca jest bogatym źródłem minerałów, witamin, białka i błonnika. Jest wspaniałym dodatkiem w dietach wegetariańskich i wegańskich. Poprawia trawienie, wspomaga kontrolę wagi i zmniejsza ryzyko zachorowania na wiele chorób. 100 gram cieciorki ma tylko 140 kalorii, z czego 67% to węglowodany, a reszta pochodzi z białka i niewielkiej ilości tłuszczu.

1. Ciecierzyca pomaga utrzymać apetyt pod kontrolą

Dzięki sporej zawartości białka i błonnika cieciorka pomaga w kontroli apetytu. Białko i błonnik spowalniają trawienie, co pomaga promować uczucie sytości. Ponadto białko zwiększa poziom hormonów zmniejszających apetyt w organizmie.

2. Ciecierzyca jest bogata w białko roślinne

Białko utrzymuje w zdrowiu kości i poprawia siłę mięśni oraz pomaga kontrolować apetyt. Białko dostarcza aminokwasy, które regenerują komórki, biorące udział w procesie metabolizmu węglowodanów i tłuszczów oraz odpowiadają za gospodarkę hormonalną organizmu, układ odpornościowy i funkcjonowanie układu nerwowego.

3. Ciecierzyca wspiera kontrolę poziomu cukru we krwi

Cieciorka ma niski indeks glikemiczny, który jest wskaźnikiem tego, jak szybko rośnie poziom cukru we krwi po spożyciu posiłku. Wykazano, że diety zawierające produkty o niskim IG sprzyjają kontroli poziomu cukru we krwi. Duża zawartość błonnika zawarta w cieciorce spowalnia wchłanianie węglowodanów, co sprzyja stabilnemu wzrostowi poziomu cukru we krwi, a nie skokowi.

4. Ciecierzyca utrzymuje układ trawienny w zdrowiu

Błonnik zawarty w cieciorce jest w większości rozpuszczalny, co oznacza, że ​​miesza się z wodą i tworzy żelopodobną substancję w przewodzie pokarmowym. Rozpuszczalny błonnik pomaga zwiększyć liczbę zdrowych bakterii w jelitach i zapobiec nadmiernemu wzrostowi niezdrowych bakterii. Prowadzi to do zmniejszenia ryzyka niektórych chorób układu pokarmowego, takich jak zespołu jelita drażliwego i raka okrężnicy.

5. Ciecierzyca chroni serce

Jest doskonałym źródłem kilku minerałów, takich jak magnez i potas, które poprawiają zdrowie serca poprzez zapobieganie wysokiemu ciśnieniu krwi, które jest głównym czynnikiem ryzyka chorób serca.

6. Ciecierzyca obniża cholesterol

Rozpuszczalny błonnik w ciecierzycy pomaga obniżyć poziom trójglicerydów i „złego” cholesterolu LDL.

 

7. Ciecierzyca chroni przed nowotworami

Spożywanie cieciorki promuje wytwarzanie przez organizm maślanu, kwasu tłuszczowego, który zmniejsza stan zapalny w komórkach okrężnicy zmniejszając ryzyko raka okrężnicy. Ciecierzyca zawiera również saponin – związek chemiczny hamujący wzrosty guzów. Ciecierzyca zawiera również kilka witamin i minerałów, które pomagają obniżyć ryzyko raka, w tym witaminy z grupy B, które są odpowiedzialne za zmniejszenie ryzyka raka piersi i płuc.

8. Ciecierzyca pełni rolę afrodyzjaku

Cieciorka zawiera fitoestrogeny o działaniu podobnym do estrogenu oraz przeciwutleniacze, witaminy i aminokwasy, które zwiększają przepływ krwi i zwiększają libido.

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię