Wzrost inflacji w Polsce

Inflacja wzrosła w grudniu do krytycznego poziomu 8,6% – to skok o prawie 1 punkt procentowy w porównaniu do listopada, kiedy wynosiła 7,7%.

Jest to najwyższy poziom inflacji od grudnia 2000r., kiedy wynosiła 8,5% (we wrześniu 2000 roku wynosiła jednak więcej – 10,3%). Obecny poziom inflacji to przekroczenie poziomu alarmowego, o którym premier Morawiecki wspominał w jednym z wywiadów – „Jeśli inflacja przekroczyłaby 8 proc. byłoby to przekroczenie poziomu alarmowego”

Dla przypomnienia podajemy, że jeszcze w lutym 2021 roku inflacja wynosiła zaledwie 2,4%. Rosnący poziom inflacji widać wszędzie: na stacjach paliw, w sklepach i punktach usługowych.

Coraz szybciej drożeje żywność i napoje bezalkoholowe – w grudniu 2021 wzrost cen w tej kategorii odnotowano na poziomie 8,6%. W rocznym ujęciu najbardziej podrożały paliwa do prywatnych środków transportu – jest to wzrost aż o 32,9%.

 

Wzrastające koszty paliwa to rosnące koszty transportu towarów co przedkłada się na ceny w sklepach. To jednak nie koniec podwyżek, zgodnie z prognozą Narodowego Banku Polskiego szczyt inflacji przypadnie za pół roku, potem widoczne będzie stopniowe jej osłabienie.

Prezes NBP – Adam Glapiński jest jednak powszechnie krytykowany za nietrafione prognozy i nieumiejętne działania, a wręcz bezczynność. Na początku grudnia rada polityki pieniężnej podniosła już po raz czwarty raz z rzędu stopy procentowe, co już teraz przedkłada się chociażby na drastyczny wzrost rat kredytu -przy kredycie na 350 000zł na 25 lat wzrost rat obserwuje się na poziomie 300-400zł miesięcznie, a jak można się spodziewać nie jest to koniec.

Już na tą chwilę inflacja w Polsce jest hamowana przez rządowy pakiet antyinflacyjny, który zmniejsza ją o ok. 1-15%. Premier Mateusz Morawicki zapowiedział dziś kolejny pakiet, w którym przewiduje przede wszystkim obniżkę podatku VAT na paliwa do 8% co ma przedłożyć się m.in na obniżkę cen w sklepach.

Premier jest przekonany, że w szczytowym momencie (przewidywanym na maj 2022) inflacja nie przekroczy 10%. Mniej optymistyczni są jednak ekonomiści, którzy przewidują poziom ok 11%, co więcej niektóre analizy przewidują, że inflacja na poziomie 7-10% zostanie w Polsce jeszcze przez dwa lata.

Ostatni sondaż polityczny z 2021 roku

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię