Czy psy płaczą?

Czy psy płaczą?

Wiemy, że psy mają uczucia. Są kochanymi i wrażliwymi zwierzętami. Kiedy jesteśmy szczęśliwi merdają ogonkiem, a kiedy przygnębieni lub chorzy, oferują ciepełko i przytulanie.
Większość ludzi umie doskonale rozpoznać kiedy pupil jest szczęśliwy, a kiedy zestresowany, lub smutny. Każdy widział smutne płaczliwe spojrzenie czworonoga. Często myślimy wtedy, że pies płacze.
Czy jest to możliwe? Nie.
Mimo, że możemy czasem zauważyć u czworonoga łzy, nie są to łzy spowodowane smutkiem, tak jak u człowieka.
Podobnie jak ludzie, psy maja kanaliki łzowe, które pomagają im w prawidłowym funkcjonowaniu oczu. Jednak u czworonogów te kanaliki odprowadzają płyn z powrotem w kierunku gardła, zamiast wylewać się na zewnątrz jak u nas. Jeśli więc widzicie cieknące łzy u swoich pupili, coś może być nie tak, sprawdźcie to u weterynarza. Może to być rozwijająca się infekcja oka, zablokowany kanał łzowy, uszkodzenie powierzchni oka, czy alergie.
Jak więc psy okazują smutek? Na wiele sposobów, jednak nigdy za pomocą prawdziwych łez. Kiedy przerasta ich sytuacja często pojawia się wokalizacja np. jęczenie, czy skamlenie. Możemy to zaobserwować np. w sytuacjach kiedy mają problem, podczas zostawania w domu bez właścicieli. Jednak pamiętajmy, że wokalizacja u psów może oznaczać też wiele innych rzeczy! (np. próbę wymuszenia jedzenia)
IK

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię