Amerykanie szykują się do inwestycji w polski atom

Pod koniec czerwca na ręce polskiego rządu i administracji USA złożony zostanie raport FEED (Front-End Engineering and Design)- inżynieryjne studium budowy elektrowni jądrowych w Polsce.

Jak zapowiada wiceprezes oddziału nowych projektów w Westinghouse, Jose Eacker – „będzie zawierał m.in. szacunek nakładów”. Jest to techniczna części amerykańskiej oferty dla polskiego rządu, stanowi jeden z bardziej znaczących elementów realizacji umowy międzynarodowej pomiędzy Polską a USA dotyczącej współpracy na rzecz rozwoju energetyki jądrowej w Polsce. Projekt realizowany jest przez Westinghopuse i koncern Bechtel, pakiet propozycji finansowych ma zostać przedstawiony polskiemu rządowi przez administrację USA już w sierpniu.

Raport FEED zawiera zarys planu zbudowania trzech reaktorów AP1000 Westinghouse oraz obiektów pomocniczych w lokalizacji Lubiatowo-Kopalino, która została wskazana jako preferowana przez spółkę Polskie Elektrownie Jądrowe (PEJ).

 

Amerykanie mają przekazać kosztorys wykonania projektu budowy jeszcze trzech innych reaktorów w jak dotąd niewskazanym miejscu. Eacker tłumaczy, że drugi kosztorys będzie się zasadniczo różnił, gdyż zakłada się – „iż w tym drugim miejscu nie będzie szerokiego dostępu do wody chłodzącej, jaki jest nad Bałtykiem. Przewidziana więc będzie budowa wież chłodniczych”. Założenie wdrożenia droższego systemu chłodniczego było niezbędne ze względu na nieznaną lokalizację. Jak zastrzega Eacker – „Będzie to szacunek kosztów overnight, czyli jedynie nakłady inwestycyjne, bez kosztów kapitału.” Będzie to wstępny kosztorys, nie zaś oferta finansowa, którą amerykański rząd złoży później.

Oprócz kosztów raport projektu FEED będzie uwzględniał możliwy harmonogram budowy wszystkich 6 bloków elektrowni jądrowej, zostaną również wskazane najważniejsze ryzyka całego projektu oraz plan zarzadzania ryzykiem.

Eacker z duma podkreśla – „Znajdzie się tam też analiza wpływu elektrowni jądrowych na całą polską gospodarkę i korzyści jakie odniesie z dużego, zeroemisyjnego źródła energii”. Część raportu będzie dotyczyła kwestii licencjonowania i wymagań, które stawiane są technologii w Polsce. W kwestii lokalizacji wskazanej przez PEJ – Lubiatowo-Kopalino, Eacker podkreśla że – „byliśmy na miejscu, sprawdzaliśmy warunki geologiczne i z naszego punktu widzenia to odpowiednia lokalizacja. Wskazaliśmy też PEJ co mogłoby zrobić więcej, by ostatecznie potwierdzić, że nasza technologia jest odpowiednia”

Program Polskiej Energetyki Jądrowej zakłada zbudowanie w Polsce nowoczesnych i sprawdzonych, dużych reaktorów typu PWR. Autorzy programu założyli, że w 2033 roku uruchomiony zostanie pierwszy blok polskiej elektrowni jądrowej o mocy ok. 1-1,6GW. Kolejne bloki będą wdrażanie co 2-3 latacały program jądrowy zakłada powstanie sześciu bloków o łącznej mocy ok 9GW.

Polski rząd oczekuje, że partner inwestycyjny obejmie 49% udziałów w specjalnie utworzonej spółce, zapewni odpowiedni finansowanie i będzie aktywnie uczestniczył w procesie budowy oraz eksploatacji elektrowni jądrowych. W Październiku 2021 roku swoją ofertę dotyczącą budowy i eksploatacji 4-6 reaktorów EPR w 2-3 lokalizacjach złożył rząd francuski, ofertę opartą o reaktory APR1400 przedstawić ma do końca I kwartału 2022 roku koreański koncern KHNP.

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię