Willian Henry Harrison – ciekawostki z życia 9. prezydenta USA

William Henry Harrison (1773-1841) był dziewiątym prezydentem USA (4 marca – 4 kwietnia, 1841).

Pierwszą ciekawą rzeczą, która rzuca się w oczy w jego życiorysie jest czas trwania prezydentury, który trwał zaledwie 32 dni; przez co niejednokrotnie jest określany jako „zapomniany prezydent USA” – chociaż miał swoje zasługi. Co jeszcze ciekawego można dowiedzieć się o jego życiu?

1. Harrison wywodził się z klasy średniej, jego rodzice byli anglikami należącymi do Kościoła anglikańskiego, którego to zwierzchnikiem był brytyjski władca – Jerzy III.

2. Rodzina Harrisona posiadała ogromną plantację i posiadłość Berkeley w powiacie Charles City w stanie Wirginia. Pomimo, iż przyszły prezydent przyszedł na świat w okazałym, dwupiętrowym dworze, później w czasie kampanii wyborczej kłamał, że pochodzi z biednej rodziny, a w dzieciństwie doświadczył licznych trudów życia w biedzie – jak twierdził wychowywał się w leśnej chacie. J

 

3. Jego dość wysokiego statusu społecznego nie zmieniła nawet śmierć ojca w 1791 roku – wówczas jako 19 latek trafił pod opiekę bogatego bankiera Roberta Morrisa, który zatroszczył się o jego rozwój osobisty i dalszą edukację.

4. Stopień zamożności pozwolił Harrisowi na nieuczęszczanie do szkoły państwowej- miał prywatnego nauczyciela.

5. W edukacji miał mierne wyniki – nie ukończył rozpoczętych studiów w Hampden-Sydney College.

6. Porażka w Hampden-Sydney College nie przeszkodziła mu to jednak w tym, aby w 1791 roku rozpocząć studia medyczne na Uniwersytecie w Pensylwanii pod kierownictwem sygnatariusza Deklaracji Niepodległości – dr. Benjamina Rusha. Po 16 tygodniach porzucił jednak studia i wraz z ekspedycją wojenną (skierowaną przeciwko tubylczej ludności Indian uważanych za „”dzikusów” udał się na zachód szukając przygód.

7. W 1793r. Harrison awansował na podporucznika przy gen. Antohonym Waynie.

8. W 1795 roku jako 22 letni żołnierz poślubił 25 letnią Annę Tuthill Symmes – córkę Johna Clevesa Symmesa )wpływowego i zamożnego sędziego. To właśnie żona namówiła go, aby w 1797r. kiedy awansował na komendanta fortu Washington w stanie Nowy Jork – porzucił karierę wojskową. Dla żony był w stanie zrobić wszystko, chociaż kariera wojskowa była dla niego bardzo ważna.

9. Harrison był zaciekłym wrogiem Indian (jeszcze od czasów wojen). Trzej kolejni prezydenci USA: John Adams, Tohomas Jefferson i James Madison powołali go na stanowisko gubernatora Indiany i pełnomocnika do spraw indiańskich.

10. Stosując różne podstępy, groźby i oszustwa udało mu się podpisać tzw. 13 traktatów indiańskich, dzięki którym nabył dla USA aż 60 mln akrów ziemi – jego sukcesy były podziwiane w stolicy.

11. Karierę polityczną rozpoczął w 1824r. w Senacie.

12. W 1836r. z poparciem partii Wigów zaczął starać się o prezydenturę.

13. 4 marca 1841r. 68 letni Harrison został zaprzysiężony na prezydenta USA.

14. 23 dni po objęciu urzędu zachorował na zapalenie płuc – przez które zmarł.

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię