Kuchnia czasów inflacji

Pogoda dla bogaczy, póki co przeminęła i większość z nas z obawą zagląda do swoich bardziej, czy mniej wirtualnych sakiewek, w których coraz częściej widać prześwitujące dno.

Inflacja zagląda nam już do garnków i to dosłownie. Wielu z nas zmuszonych jest zatem, w łączyć tryb oszczędny. Jak gotować, żeby nadal było smacznie zdrowo, ale taniej?

Zasada pierwsza – zaplanuj zakupy
Zwyczaj wybierania się do sklepu, czy na targ z kartką w ręku jest godzien pochwały i propagowania. Zapanuj zakupy przed wyjściem z domu. Łatwiej będzie okiełznać budżet i nie wracać do domu ze stosem rzeczy niepotrzebnych. Zapobiegnie to także marnowaniu żywności.

Zasada druga – nie marnuj żywności
Marnowanie jedzenia to jedno z głównych przewinień ludzkości. Zamiast kupować za dużo, kup to, co naprawdę potrzebne, starając się wykorzystać jak najwięcej z nabytych produktów. Nóżki od brokułów są jadalne, smaczne i zdrowe tak samo jak kwiaty. Podobnie wiele innych elementów, które lądują w koszu.

Zasada trzecia – płać gotówką
Jak twierdzą eksperci, dużo łatwiej jest zapanować nad wydatkami, kiedy płaci się realnymi pieniędzmi. Kwoty ubywające z karty nie są od razu widoczne, więc nie obciążają tak sumienia i psychiki, jak te znikające z portfela.

Zasada czwarta – Gotuj na kilka dni
Nic się nie stanie, kiedy przez dwa – trzy dni będziecie jeść takie same obiady. Jeżeli to trudne do przeprowadzenia, zamrażaj nadmiar potraw. Za kilka tygodni będą jak znalazł.

Zasada piąta – kupuj lokalnie
Wyprawa na pobliski bazarek i kupienie rodzimych, sezonowych owoców i warzyw, czy mięsa od pobliskich producentów pozwala zaoszczędzić nie tylko sporo pieniędzy, ale i ślad węglowy – z korzyścią dla portfela i klimatu.

Zasada szósta – jedz sezonowo
Skupiaj się na tym, co w danym sezonie najtańsze i kupuj produkty świeże, unikając wysokoprzetworzonych. Te, nie dość, że są niezdrowe i pełne szkodliwych konserwantów, to jeszcze droższe niż samodzielnie przygotowane posiłki.

Zasada siódma – wykorzystuj przepisy na tanie posiłki
W internecie pełno jest stron i porad dotyczących oszczędności przy gotowaniu, bez szkody dla zdrowia i smaku. Warto z nich korzystać.

MT

Pleśń na jedzeniu – odkroić, czy wyrzucić całość?

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię