30 Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Czy padł kolejny rekord zbiórki?

Wczoraj zakończył się 30. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Chyba nie ma osoby, która nie słyszała o Orkiestrze, która ma grać do końca świata i jeden dzień dłużej.

W tegoroczną aukcję zaangażowały się 1633 sztaby – w tym 90 sztabów zagranicznych, m.in w Nowym Jorku, Chicago, Tokio, Sydney, Ankarze i Sztokholmie. W poniedziałek 31 stycznia tuż po północy rzecznik WOŚP przekazał, że padła kolejny raz rekordowa suma zbiórki – 136 282 325 zł. Ostateczny wynik tegorocznej zbiórki zostanie ogłoszony przez Jurka Owsiaka podczas konferencji prasowej 30 marca.

Hasłem tegorocznej zbiórki było „Przejrzyj na oczy”. Fundacja na swojej stronie podkreślała, że „wzrok to najważniejszy zmysł człowieka […] Jakiekolwiek problemy z nim związane wpływają na ogólny rozwój i poznawanie świata, dlatego tak istotne jest szybkie stwierdzenie ewentualnych nieprawidłowości i podjęcie leczenia, a czynnikiem niezbędnym do prawidłowej diagnozy i wdrożenia terapii jest nowoczesny sprzęt, którego polskim placówkom brakuje”.

 

Za zebrane pieniądze podczas 30. Finału kupione zostaną: angiograf dwupłaszczyznowy do leczenia siatkówczaka, lampy szczelinowe do diagnostyki przedniego odcinka oka, oftalmoskopy do badania dna oka, synoptofory do pomiaru kąta zeza, tomografia dna oka, tonometry do pomiaru ciśnienia śródgałkowego (rogówki i soczewki), tomografia dna oka, urządzenia OCT do bezinwazyjnej diagnostyki schorzeń oraz mikroskopy i stoły operacyjne.

Finałom WOŚP towarzyszą również akcje internetowe i wydarzenia zamknięte, które rozpoczynają się już na początku grudnia. Zwieńczeniem zbiórki było odbywające się tuz po godzinie 20 „Światełko do Nieba”, pokaz pirotechniczny i laserowy w wielu miastach Polski. Trwają też licytacje internetowe których część kończy się 14 lutego. W ubiegłym roku zebrano łącznie prawie 127,5 miliona złotych na zakup sprzętu dla laryngologii, otolaryngologii oraz do diagnostyki głowy.

Inicjatywę Jurka Owsiaka i WOŚP tradycyjnie wspierają politycy, celebryci, artyści, firmy, w tym sieci handlowe a nawet duchowni. Proboszcz parafii Kościoła Polskokatolickiego pw. Dobrego Pasterza w Elbląguks. Kazimierz Klaban każdego roku oddaje wolontariuszom wszystkie zebrane na tacę podczas mszy pieniądze. Jak twierdzi sam duchowny pomysł na wsparcie WOŚP narodził się w jego głowie w 2018 roku, kiedy wrócił ze szpitala po drugim udarze, jak przyznaje – „Serduszka ponaklejane na te sprzęty wszystkie, które tam na salach były, dały dużo do myślenia. To był chyba taki bodziec do tego, żeby coś w tym kierunku zacząć po prostu robić”

 

5 stanów najbardziej przyjaznych finansowo emerytom

 

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię