Rosja – w wielu regionach zauważono wzmożony ruch Rosgwardii

W wielu regionach Rosji zaobserwowano przemieszczanie się kolumn pojazdów należących do gwardii narodowej, wchodzącej w skład Rosgwardii – podało radio Echo Moskwy.

 

Wcześniej rosyjscy analitycy informowali o przerzucie wojsk do regionów graniczących z Ukrainą i na Białoruś, gdzie 10 lutego mają się rozpocząć rosyjsko-białoruskie manewry.

Portal analityczny Conflict Intelligence Team poinformował, że wzmożony ruch kolumn samochodów wojskowych oraz transporterów Rosgwardii zauważono na drogach obwodów: archangielskiego, tulskiego, kurskiego i w Karelii. Portal odnotował także przerzucanie koleją samochodów Inspekcji Wojskowej oraz transporterów opancerzonych.

Według części rosyjskich i zachodnich ekspertów wojskowych, Moskwa zgromadziła wzdłuż granic Ukrainy ponad 100 tysięcy żołnierzy. Specjaliści zwracają uwagę, że liczne oddziały rosyjskiej armii znajdują się na zaanektowanym Krymie oraz na Białorusi. Państwa NATO zapowiedziały, że w przypadku ataku rosyjskich sił na Ukrainę nie pozostaną bierne i nałożą na Rosję dotkliwe sankcje.

„Warszawa, Ryga, Wilno, Lwów, Kijów i znaczna część zachodniej Ukrainy znajdują się w zasięgu systemów rakiet balistycznych krótkiego zasięgu Iskander-M umieszczonych w Osipowiczach. Oczywiście znaczna część krajów bałtyckich, Polska i inne kraje są już w zasięgu 152. Brygady Rakietowej w Kaliningradzie” — ocenia Rob Lee, ekspert Foreign Policy Research Institute i jeden z czołowych amerykańskich analityków wojskowych.

IAR

Reforma strefy Schengen? Są propozycje

Słuchaj naszych Podcastów: 

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię