Fettuccine alla papalina to danie na bazie makaronu wywodzące się z Włoch. Danie to zostało stworzone w Rzymie w 1930 roku.
Kardynał Eugenio Pacelli, który miał zostać przyszłym papieżem Piusem XII i który był stałym klientem restauracji „La Cisterna” w Rzymie – położonej tuż obok Watykanu – poprosił o możliwość zjedzenia nowego dania- innego niż zwykle. Tak więc kucharz natychmiast przystąpił do pracy i stworzył innowacyjne pierwsze danie, ale nadal zawsze związane z rzymską tradycją gastronomiczną. Danie lżejsze i bardziej strawne niż zwykle, a także delikatniejsze i szlachetniejsze.
Tak narodziła się fettuccine alla papalina. Kucharz nie zrobił nic innego, jak zaczął od najsłynniejszego spaghetti carbonara, zastępując spaghetti, stworzonym z kaszy manny i pszenicy durum – fettuccine, formatem makaronu podobnym do tagliatelle, ale szerszym; dodał również boczek z surową szynką, który jest niewątpliwie lżejszy; pecorino romano z parmezanem, masło i smażoną cebulę. Pozostawił jednak podstawę carbonary z kremem jajecznym.
Fettuccine alla papalina są znacznie bardziej wyrafinowane niż bardziej znane spaghetti carbonara, ale są mniej znane turystom, być może nawet trochę pozostawione w zapomnieniu. Bardzo przypominają makaron all’Alfredo- także tradycję rzymską. Wielu wzbogaca te fettuccine w groch lub w grzyby.
Przepis na Fettuccine alla papalina
Składniki:
- 250g makaronu tagliatelle;
- 50g sera parmigiano reggiano;
- 150g mąki pszennej;
- 100g kaszy manny;
- 50g masła;
- 80g szynki prosciutto;
- 140ml śmietany kremówki
- 1 cebula;
- 4 jajka;
- 1 żółtko jajka;
- woda;
- sól i pieprz.
Przygotowanie:
Mąkę przesiewamy przez sitko, następnie mieszamy z kasza manną. Usypujemy kopczyk, po środku robimy znaczne wgłębienie. Wbijamy w nie rozmącone 2 jajka oraz żółtko, dodajemy sól. Mieszamy widelcem do momentu, w którym wszystkie składniki delikatnie się połączą. Następnie zagniatamy ciasto ręcznie aby uzyskać zwartą lecz elastyczna masę. Wyrabiamy ciasto do momentu, w którym jego powierzchnia będzie gładka. Odkładamy do miseczki, przykrywamy talerzem i odstawiamy na ok. godzinę. Po godzinie ciasto kroimy na większe porcje, rozwałkowujemy i kroimy na wstążki.
Do miski dodajemy 2 jajka, rozkłócamy je ze śmietaną i tartym serem, doprawiamy solą i pieprzem a następnie odstawiamy. Cebule kroimy w drobną kosteczkę, przesmażamy ją na maśle. Dodajemy odrobinę wody i dusimy przez ok. 10 minut, aż cebula zacznie się rozpadać. Szynkę kroimy w paski, kiedy woda odparuje z patelni dodajemy ją do cebuli i smażymy razem przez chwilę.
Makaron gotujemy w osolonym wrzątku do momenty, w którym będzie al dente, odcedzamy. Na patelnię dodajemy makaron, śmietanę połączoną z jajkami u mieszamy zdecydowanymi ruchami. Gotowe!