12 nawyków oszczędnych ludzi

Oszczędzanie nie jest łatwe. Strategia i dyscyplina są potrzebne, aby zaoszczędzić kasę. Skromny styl życia i dobrze płatna praca są dobrym początkiem na powiększenie oszczędności.

Oto 12 nawyków oszczędnych ludzi:

1. Oszczędni ludzie przygotowują jedzenie od podstaw w domu – posiłki szykują w domu, a nie kupują w restauracjach. Zawsze mają też plan posiłków ustalony na tydzień z góry.

2. Oszczędni ludzie kupują używane rzeczy – zanim zapłacą za nowy produkt sprawdzają sklepy ReStore, lokalne aukcje, sklepy z używaną odzieżą i internetowe strony wymiany, takie jak Craigslist i Freecyle.

3. Oszczędni ludzie cenią jakość i niezawodność – niewiele mają dla nich znaczenia trendy i nazwy marek. Chcą czegoś, co będzie miało długą żywotność i będzie doskonale wykonywać swoje zadanie przez wiele lat. Za to są w stanie zapłacić wyższą cenę.

4. Oszczędni ludzie naprawiają przed wymianą – kiedy coś się zepsuje, nie wyrzucają tego od razu i kupują zamiennik. Na nową rzecz zawsze zdążą wydać pieniądze.

5. Oszczędni ludzie są mało wymagający w utrzymaniu – nie oznacza to, że są zaniedbani, ale świadomie nie inwestują regularnie pieniędzy w drogie zabiegi estetyczne. To samo dotyczy ubrań – jakość i prostota są ważniejsze niż trendy.

6. Oszczędni ludzie korzystają z zasobów społeczności – wiele miast oferuje wiele bezpłatne zajęcia nauki nowego , koncerty na świeżym powietrzu, bezpłatne oferty jazdy na łyżwach i pływania, rodzinne wieczory filmowe i szlaki piesze czy rowerowe. Osoby te również korzystają z biblioteki skąd wypożyczają darmowe książki i filmy.

 

7. Oszczędni ludzie zawsze zdobywają wiedzę o pieniądzach – ciągle chcą doskonalić siebie i swoją finansową wiedzę poprzez czytanie, dyskusje i eksperymentowanie z inwestycjami i budżetowaniem. Śledzą blogi i podcasty, które pomagają im doskonalić umiejętności oszczędzania.

8. Oszczędni ludzie myślą długoterminowo – nie chcą żyć od wypłaty do wypłaty i podejmując decyzje zawsze mają na uwadze ogólny obraz sytuacji. Mają silną etykę pracy i są gotowi dołożyć wszelkich starań we wcześniejszych latach swojego życia, aby cieszyć się większą swobodą finansową w przyszłości.

9. Oszczędni ludzie żyją na miarę – starannie budżetują, przeznaczają określoną z góry część swoich dochodów na oszczędności i inwestycje i nie przekraczają jej. Oszczędzają na duże zakupy, wolą kupować gotówką – w przeciwieństwie do kredytu i utrzymują fundusz awaryjny na wypadek potrzeby.

10. Oszczędni ludzie dają swoim dzieciom mniej rzeczy – dzieci oszczędnych rodziców nie mają wielu zabawek. Nie są również ubierane w drogie, modne ubrania.

11. Oszczędni ludzie nie odczuwają potrzeby ulepszania sprzętu technologicznego – stary komputer czy paroletni telefon komórkowy są normą. Nie wydają pieniędzy na nowy sprzęt jak się on tylko pojawi na rynku.

12. Oszczędni ludzie nigdy nie kupują nowych samochodów – wiedzą, że nowe samochody są natychmiast dewaluowane, gdy tylko wyjeżdżają z parkingu. Dla nich auto to wydatek, a nie źródło statusu lub przyjemności.

14 rzeczy ważniejszych od pieniędzy

Posłuchaj naszych Podcastów:

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię