Biały Dom: Joe Biden nie spotka się z Putinem, Nord Stream 2 pójdzie na straty

fot. print screen/ YouTube

Biały Dom poinformował, że prezydent Joe Biden nie ma już w planach szczytu z prezydentem Władimirem Putinem.

Wcześniej sekretarz stanu Antony Blinken odwołał zapowiadane na czwartek spotkanie z szefem rosyjskiej dyplomacji Siergiejem Ławrowem. Rząd USA zapowiada, że w przypadku eskalacji rosyjskiej agresji ma przygotowane dalsze sankcje.

Sekretarz stanu Antony Blinken ocenił, że Rosja odrzuciła dyplomację, wobec czego spotkanie z Siergiejem Ławrowem jest bezprzedmiotowe. Jak powiedziała rzeczniczka Białego Domu Jen Psaki wobec odwołania spotkania szefów dyplomacji, Joe Biden nie spotka się też z Władimirem Putinem. Zapytana co jest warunkiem spotkania prezydentów Psaki odpowiedziała: „Deeskalacja. To jest niezbędne”.

 

 

Zastępca Narodowej Rady Bezpieczeństwa Daleep Singh poinformował, że USA mają przygotowane dalsze sankcje wobec Rosji jeśli będzie kontynuować agresywne działania. Powiedział, że decyzja Niemiec o zawieszeniu certyfikowania Nord Stream 2 została podjęta w konsultacji z USA. „Rosyjski gazociąg Nord Stream 2 nie zostanie uruchomiony. Ta warta 11 miliardów dolarów, kontrolowana przez Rosję inwestycja, pójdzie na straty” – podkreślił.

Rzeczniczka Białego Domu Jen Psaki uchyliła się od odpowiedzi na pytanie czy USA uznają decyzję o wstrzymaniu Nord Stream 2 za ostateczną i czy certyfikacja gazociągu może zostać przywrócona. Wskazała na słowa prezydenta Joe Bidena, że z powodu działań Rosji Nord Stream 2 nie „ruszy do przodu”.

IAR

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię