Gubernatorzy poszczególnych stanów zakazują sprzedaży rosyjskiej wódki

Wsparcie dla Ukrainy przybiera na sile. Tym razem gubernatorzy zdecydowali się na symboliczny gest, który nie będzie miał wielkich konsekwencji gospodarczych. Jednak będzie wyraźnym przesłaniem poparcia dla narodu ukraińskiego.

Po inwazji Rosji na Ukrainę kilka stanów zakazało sprzedaży rosyjskiej wódki w sklepach monopolowych. Gubernator stanu Utah podpisał w sobotę zarządzenie nakazujące Departamentowi Kontroli Napojów Alkoholowych Utah natychmiastowe usunięcie z półek sklepowych wszystkich produktów wyprodukowanych w Rosji. Swoją decyzję potwierdził w oświadczeniu:
„Bezwzględny atak Rosji na suwerenny naród jest rażącym naruszeniem praw człowieka. Utah solidaryzuje się z Ukrainą i nie będzie wspierać rosyjskich przedsiębiorstw, bez względu na to, jak niewielka jest wymiana”.

 

Gubernator New Hampshire również podpisał rozporządzenie, zgodnie z którym państwowe sklepy monopolowe mają usuwać produkowane w Rosji i markowe alkohole. Gubernator Ohio polecił Departamentowi Handlu stanu wstrzymanie zakupu i sprzedaży Russian Standard. Jest to jedyna rosyjska wódka sprzedawana w tym stanie. W niedzielę Pennsylvania Liquor Control Board poinformowała sklepy Fine Wine & Good Spirits, a także centra serwisowe licencjobiorców, aby usuwały produkty wyprodukowane w Rosji. W tym przypadku są to tylko dwa produkty: wódka Russian Standard i Ustianochka.

Tego typu kroki podejmuje coraz więcej stanów. Jednak jest to tylko symboliczny ruch, który ma wysłać komunikat wsparcia dla narodu ukraińskiego. Lisa Hawkins z Rady ds. Destylowanych Spirytusów w Stanach Zjednoczonych oświadczyła:
Na amerykańskim rynku nie ma zbyt wiele wódki wyprodukowanej w Rosji. Nie wszyscy wiedzą, import rosyjskiej wódki do Stanów Zjednoczonych spadł o prawie 79 procent od 2011 roku i stanowił zaledwie 1,3 procent całkowitego importu wódki w 2021 roku.

Warto również pamiętać, że wiele popularnych wódek, które mają rosyjskobrzmiące nazwy nie są produkowane w Rosji. Wódka Romanov jest produkowana w Indiach. Titos jest produkowany w USA, podobnie jak Skyy. Grey Goose jest produkowana we Francji.

W ostatnich dniach niektóre z amerykańskich barów zrobiły pokaz pozbywania wódki Stoli. Jednak jej właściciel Yuri Shefler został wygnany z Rosji ponad 20 lat temu. Marka zarejestrowana jest na Łotwie i oficjalnie popiera rosyjską agresję.

Kolejny atak grupy Anonymous – Rosja traci kontrolę nad satelitami

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię