Amunicja kasetowa – Czym jest?

Od momentu rosyjskiej agresji na Ukrainę 24 lutego 2022 r. mówi się o wykorzystywaniu przez Rosjan „pocisków/bomb kasetowych”.

Warto na wstępie zaznaczyć, że terminem tym określa się ogół amunicji – stąd mówimy o „amunicji kasetowej” – choć faktycznie, dzieli się go głównie na bomby oraz pociski.

Amunicja kasetowa to szczególny rodzaj amunicji, która zawiera w sobie od kilku do nawet kilkuset mniejszych ładunków. W zaprogramowanym momencie lub po wykryciu celu w polu rażenia amunicji, mniejsze ładunki są uwalniane z głowicy bądź bomby kasetowej silą wybuchu niewielkiego ładunku prochowego lub za pomocą siły odśrodkowej.

 

Amunicja kasetowa może zawierać ładunki o różnym działaniu – odłamkowe, przeciwpancerne czy chemiczne. Amunicja kasetowa eksploduje w powietrzu nad celem, uwalniając mniejsze ładunki – pole rażenia porównuje się do stadionu piłkarskiego.

30 maja 2008 roku podczas konferencji w Dublinie 111 państw poparło zakaz stosowania bomb kasetowych. Od głosu wstrzymała się m.in Polska, która ma na wyposażeniu kilka rodzajów takiej broni – RBK, LBKas-250, ZK-300. Konwencja o zakazie używania amunicji kasetowej weszła w życie 1 sierpnia 2010 roku.

Do dzisiaj sygnatariuszami konwencji nie została m.in. Polska, USA, Rosja i Chiny. Polska swoje stanowisko argumentuje brakiem posiadania broni jądrowej – stąd amunicja kasetowa stanowi jedyny środek bojowy o szerokim polu rażenia, znajdujący się na wyposażeniu polskich sił zbrojnych.

Największym minusem użycia bomb kasetowych, który był przyczyną zakazu ich stosowania jest fakt, że ok 10% ładunków umieszonych w amunicji kasetowej pozostaje niewybuchami, które później działają jak miny.

Triada nuklearna – “tajna broń” super mocarstw

Posłuchaj naszych Podcastów: 

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię