Uchodźcy z Ukrainy mogą bardzo szybko zmienić rynek nieruchomości w Polsce

Wiele wskazuje na to, że wojna w Ukrainie znacznie zmieni polski rynek nieruchomości. Mimo że minęły zaledwie dwa tygodnie od pierwszej fali uchodźców, a już wiele Ukrainek i Ukraińców poszukuje mieszkań do długoterminowego wynajęcia. Eksperci przypuszczają, że w kolejnych dniach chętnych przybędzie.

Wzrost zainteresowania wynajmem mieszkań

Wynajem mieszkań cieszy się ogromną popularnością. Wpływają na to rosnące raty kredytów, ale też napływające fale uchodźców. W ostatnich dniach na rynku nieruchomości znikają mieszkania do wynajęcia. W tydzień po agresji Rosji na Ukrainę oferta mieszkań na wynajem w Polsce stopniała o około 30%. Część ogłoszeń może być jeszcze widoczna, ale lokale są już zarezerwowane. Najczęściej uchodźcom w znalezieniu lokum pomagają osoby, które wcześniej przybyły do Polski, ale też znajomi z Polski. Eksperci dodają również, że część mieszkań znika z rynku nieruchomości, ponieważ właściciele udostępniają je uchodźcom za darmo.

 

Niektórzy uważają, że dobrym rozwiązaniem będzie skierowanie uchodźców w stronę mniejszych miast. W ostatnich latach przeżywały one kryzys w związku z malejącą populacją. Jeżeli jednych uchodźców zainteresuje oferta takich miejscowości, mogłaby się poprawić sytuacja demograficzna w tych rejonach.

Dostępność lokali dla uchodźców

Obecnie uchodźcy w pierwszej kolejności przyjmowani są w obiektach oferujących doraźną pomoc. W tym zakresie Polska jest w stanie przyjąć nawet kilka milionów uchodźców. Znacznie gorzej wyglada sytuacja w przypadku lokali, które będą mogły służyć Ukraińcom przynajmniej przez kilka miesięcy. W tym przypadku dostępność jest znacznie mniejsza. W efekcie można się spodziewać wzrostu czynszów. Jednak dokładne przewidywania pojawią się, gdy sytuacja na Ukrainie się ustabilizuje.

Prognozuje się wzrost cen mieszkań

Ceny mieszkań na sprzedaż w ostatnich latach systematycznie rosną. Ta sytuacja dotyczy zarówno rynku pierwotnego, jak i wtórnego. Przed inwazją Rosji na Ukrainę prognozy ekspertów przewidywały stopniowy wzrost. Miała nastąpić stabilizacja, a nawet spadki cen niektórych surowców oraz dalszy inflacyjny wzrost wynagrodzeń. Niestety gospodarcze skutki wojny z dużym prawdopodobieństwem spowodują wzrost kosztów cen budowy. W efekcie ceny mieszkań na sprzedaż będą dalej rosły.

Zillow przewiduje wzrost cen nieruchomości. Wiemy co może nas czekać

Posłuchaj: 

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię