8 sposobów na pozbycie się przebarwień

Z wiekiem na twarzy i ciele pojawiają się małe brązowe plamy wyglądem przypominające piegi. Te plamy nazywane plamami słonecznymi lub przebarwieniami pojawiają się w miejscach narażonych na działanie promieni słonecznych i ciemnieją wraz z ekspozycją na słońce.

Przebarwienia są spowodowane mieszanką genetyki i ekspozycji na słońce, zwykle pojawiają się w wieku dorosłym, a ich liczba rośnie wraz z wiekiem. Ciemna karnacja jest bardziej podatna na powstawanie ciemnych plam lub naświetlanie promieniami UV spowodowanymi przebarwieniami.

Najskuteczniejszą formą zapobiegania przebarwieniom jest konsekwentne stosowanie kremów przeciwsłonecznych z filtrem SPF 30+ i noszenie odzieży ochronnej.

Jeśli plamy występują na naszej twarzy i ciele, dermatolodzy wymieniają 8 sposobów na pozbycie się ich:

Intense Pulsed Light – polega na ukierunkowanym ataku falami świetlnymi o zakresie 500-1200 nm zmienionych komórek. Fale świetlne rozbijają skupiska melaniny, która wchłaniana jest z powrotem przez skórę i organizm.

Retinol – domowy sposób, który rozjaśni plamy, ale nie sprawi, że znikną całkowicie. Retinol to witamina A. Produkty z retinolem stosuje się na noc gdyż pod wpływem słońca utlenia się i traci swoją moc.

 

Kremy rozjaśniające – do cery zawierają hydrochinon i kwas azelainowy. Hydrochinon jest organicznym środkiem z grupy fenoli, złuszcza naskórek i niszczy melanocyty. Jest zabroniony w Unii Europejskiej, gdyż może mieć działanie rakotwórcze. Kwas azelainowy blokuje działanie melaniny odpowiedzialnej za nieregularny kolor skóry, zmniejsza zaskórniaki i delikatnie złuszcza naskórek.

Kwasy złuszczające AHA / BHA – chemiczne środki złuszczające, takich jak kwas mlekowy i glikolowy, mogą rozjaśniać uporczywe plamy przy długoterminowym stosowaniu. Kwasy złuszczają stary naskórek robiąc miejsce dla nowej młodziej wyglądającej skóry.

Witamina C – znany przeciwutleniacz pomaga w blaknięciu plam starczych poprzez rozjaśnianie ich. Najlepiej jest stosować witaminę C w połączeniu z selenem, beta-karotenem lub witaminą E.

Krioterapia – stosuje ciekły azot do zamrażania i niszczenia zmian zachodzących na skórze. Melanocyty – komórki wytwarzające pigment, są wrażliwe na zimno.

Laseroterapia – umożliwia usuwanie i rozjaśnianie plam skórnych. Sprawdza się przy powierzchniowym jak i średnio-głębokich przebarwieniach. Laser lokalizuje nadwyżkę melaniny na twarzy i doprowadza do jej fototermolizy – za pomocą wytwarzanych fal elektromagnetycznych, fotoakceptory wchłaniają melaninę. Laseroterapia również pobudza włókna kolagenowe, które są odpowiedzialne za młody wygląd skóry.

Morpheus8 – nieinwazyjne urządzenie, które łączy częstotliwość radiową z mikroigłowaniem w celu stymulacji kolagenu. Morpheus8 dociera do głębszych warstw skóry atakując przebarwienia, drobne linie i zmarszczki.

Miodowa pielęgnacja stóp i rąk

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię