Aleksandryt – pochodzenie, właściwości i zastosowanie

Aleksandryt jest minerałem szlachetnym, rzadko spotykaną, przezroczystą odmianą chryzoberylu.

Kamień w świetle dziennym jest zielony, w zależności od oświetlenie zmienia swoja barwę – w sztucznym oświetleniu staje się czerwony. zjawisko fluorescencji spowodowane jest obecnością metali chromu i żelaza w kryształach aleksandrytu.

 

Kamień nazwano na cześć cara Rosji Aleksandra II w 1842 roku. Odkryto go przypadkowo w dolinie rzeki Tokowaja w pobliżu Jekaterynburga na Uralu, podczas poszukiwań szmaragdów.

Aleksandryt występuje w skałach metamorficznych i pegmatytach, może również występować w złożach okruchowych. Najcenniejsze kamienie pochodzą ze złóż na Uralu, Sri Lance, Brazylii, Birmie, Madagaskarze, Tasmanii i USA. aleksandryt wykorzystywany jest jako kamień jubilerski i kolekcjonerski. Dzięki zastosowaniu nowoczesnych technologii możliwe jest wyprodukowanie syntetycznego aleksandrytu, który wykorzystywany jest w laserach, do produkcji iluminatorów w statkach kosmicznych oraz w sztucznych satelitach.

Aleksandryt ustanawia harmonie między ciałem fizycznym, mentalnym i astralnym danej osoby – jest jednym z najsilniejszych kamieni równowagi, jego wyjątkową aurę można wyczuć już od pierwszego kontaktu.

Wzmacnia zdolności twórcze, sprzyja kreatywności i wyobraźni – idealnie nadaje się jako talizman dla wszelkiej maści artystów i pisarzy, przy jego wsparciu powstać mogą naprawdę wyjątkowe dzieła. Aleksandryt wzmacnia zdolności intuicyjne, m.in w zakresie wychodzenia z trudnych sytuacji – uspokaja, wycisza, pomaga pomyśleć „na spokojnie”.

W medytacji z aleksandrytem, kiedy skupiamy się na konkretnych problemach może nastąpić przypływ myśli i pomysłów wskazujących rozwiązanie sytuacji.

W Indiach wykorzystywano kamień do ochrony przed negatywna energia i uzależnieniami – w szczególności od alkoholu. Aleksandryt wykazuje korzystny wpływ na krew, wspomaga leczenie chorób naczyniowych, oczyszcza organizm z toksyn, normalizuje ciśnienie krwi, ochrania przed chorobami trzustki, śledziony i jelit. Szczególnie polecany jest osobom chorującym na żylaki.

Umieszczony w sypialni wesprze w walce z bezsennością, będzie odpędzał koszmary senne. Łagodzi również depresję, zaburzenia psychiczne i wszelkie wąchania nastroju. Pomaga właścicielowi stać się bardziej rozsądnym, przyczynia się do zwiększenia jego komunikatywności. Niektórzy mistycy twierdzą, że aleksandryt noszony na szyi jako talizman jest w stanie reagować na stan zdrowia właściciela – kiedy się pogarsza, w kamieniu dostrzec można żółty odcień.

Podobnie też, aleksandryt może rozwijać dar przewidywania i ostrzegać swego posiadacza przed zbliżającymi się niebezpieczeństwami. Żółty odcień w kamieniu ma zawsze stanowić ostrzeżenie przed szeroko rozumianymi problemami. Z drugiej strony aleksandryt przyciąga szczęście w kwestiach finansowych, pomaga rozwijać ukryte talenty, otwiera wszystkie czakry.

Aleksandryt należy oczyszczać pod bieżącą wodą – najlepiej w strumyku lub rzece. Kamień ładujemy energią słoneczną poprzez wystawienie na działanie promieni słonecznych lub księżycową – ustawiając go w nocy przy oknie.

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię