Media i politycy oburzeni masakrą cywilów w Buczy

Foto: twitter.com/DefenceU

Prezydent Stanów Zjednoczonych Joe Biden nazwał rosyjskiego prezydenta Władimira Putina zbrodniarzem wojennym i zapowiedział proces o zbrodnie wojenne. Z kolei brytyjska minister spraw zagranicznych Liz Truss powiedziała, Rosja musi zostać zawieszona w Radzie Praw Człowieka ONZ. Reakcje są odpowiedzią na zbrodnie dokonane przez Rosjan na cywilach w podkijowskich miejscowościach, szczególnie w Buczy, gdzie znaleziono masowe groby.

Szefowa brytyjskiej dyplomacji napisała na Twitterze, że są mocne dowody tych zbrodni wojennych, więc Rosja nie może pozostać członkiem Rady Praw Człowieka ONZ. „Musi zostać zawieszona” – podkreśliła.

Wołodymyr Zełenski podkreślił, że zbrodnie, których dokonują Rosjanie na cywilach najlepiej charakteryzują to, czym jest rosyjska armia. Jak zaznaczył, rosyjscy żołnierze ludzi traktują gorzej niż zwierzęta. Jak dodał, rosyjskie zbrodnie na Ukrainie to zbrodnia wojenna, która będzie oceniona przez świat jako ludobójstwo. „To, co widzimy, tysiące zabitych ludzi, zgwałcone kobiety, zabite dzieci – to jest ludobójstwo.” – zaznaczył.

Zdaniem ukraińskiego prezydenta rosyjskie zbrodnie odkrywane przed światem odbiją się na procesie rozmów pokojowych. Jednocześnie, jak dodał, jak najszybciej powinno dojść do jego spotkania z prezydentem Rosji.

 

Podkreślił, że im dłużej Federacja Rosyjska będzie zwlekać ze spotkaniem, tym gorzej i dla Rosjan i dla całej sytuacji. Jak mówił, każdego dnia ukraińskie wojska wyzwalają kolejne terytoria i bardzo trudno będzie rozmawiać z Rosją ze świadomością tego, co Rosjanie zrobili na Ukrainie. „Codziennie znajdujemy zamęczonych na śmierć ludzi. Dlatego uważam, że Rosja powinna czym prędzej się zastanowić.” – podkreślił.

W odbitych z rąk Rosjan miastach położonych wokół Kijowa ukraińscy żołnierze odkryli ciała zamordowanych cywilów, niektóre miały ślady tortur i gwałtów. Ukraińska prokuratura informuje, że dotąd odnaleziono tam zwłoki ponad 400 ofiar. Najbardziej wstrząsających odkryć dokonano w Buczy. Po wycofaniu się wojsk rosyjskich ukraińscy żołnierze odkryli tam masowy grób blisko 300 osób.

Kraje kontrolujące światową broń jądrową

(iar)

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię