Uprość swoje życie – 11 kroków do minimalizmu

Im bardziej zaczynamy skupiać się na życiu i troszczyć o nie, tym mniej potrzebujemy rzeczy materialnych. Eliminując z życia to, co niepotrzebne, robimy miejsce na to, co jest najważniejsze.

Odejście od konsumpcjonizmu, przesiadywania przed telewizorem, jedzenia niezdrowych potraw powoduje, że skupiamy się na naszych celach, tworzeniu, aktywności fizycznej, zdrowiu, poszerzaniu horyzontów, rozmowach z przyjaciółmi i spędzaniu czasu z rodziną. Czyli zaczynamy prowadzić prawdziwe i wartościowe życie. Kiedy zaczynamy żyć okazuje się, że niewiele nam trzeba, aby być usatysfakcjonowanym.

Minimalistą nie staniemy się z dnia na dzień. Jest to proces przemiany całego życia. Aby zacząć wystarczy chcieć. Wydaje się to banalne, ale stuprocentowo prawdziwe. W momencie kiedy zdecydujemy, że chcemy odejść od życiowego konsumpcjonizmu stajemy na drodze do minimalizmu.

Oto 11 podstawowych kroków wprowadzenia minimalizmu w życie:

1. Przestań kupować niepotrzebne rzeczy– zanim kupić zastanów się czy jest to naprawdę niezbędne w twoim życiu.

2. Pozbądź się niepotrzebnych rzeczy – usuń ze swojego życia rzeczy, których nie używasz i z których nie korzystasz.

3. Wyczyść szafy – tutaj działa zasada 80/20, czyli przez 80% czasu nosimy 20% naszych ubrań. To samo się tyczy sprzętu kuchennego i naczyń. Potrzebujemy mniej ubrań i przyborów kuchennych niż posiadamy.

 

4. Pozbądź się bałaganu – kuchenne blaty, stoliczki, ściany, podłogi. Przyjrzyj się wszystkim powierzchnią w domu. Ile na nich znajduje się niepotrzebnych przedmiotów zbierających kurz. Ten bałagan non-stop przyciąga twoją uwagę blokując twoje myśli

5. Ciesz się z tego co masz – jest to bardzo ważny krok w dążeniu do minimalistycznego sposobu życia. Twoja świadomość musi rozumieć, że posiadasz wystarczająco. Jest to klucz do zadowolenia. Kiedy naprawdę czujesz się wdzięczny za wszystko, co posiadasz, chęć posiadania więcej coraz bardziej znika.

6. Posprzątaj w swoim życiu – posprzątanie w życiu ma na celu pozbycie się wszelkich toksyn; niezdrowego trybu życia, pożywienia, relacji. Pozbywając się toksyn minimalizujemy stres i stany zapalne w naszym ciele.

7. Wprowadź limit czasowy na używanie sprzętu elektronicznego – przeciętny człowiek spędza około 5 godzin dziennie przed telewizorem, a przeszło 8 godzin przed komputerem lub z telefonem w ręku. Wprowadź ramy czasowe na używanie sprzętu elektronicznego. Wyłącz TV i notyfikacje przychodzące na twój telefon. Odłącz się od elektroniki. Wprowadź w życie popularne hasło – „disconnect to reconnect”.

8. Planuj zakupy – nawet te spożywcze. Zastanów się ile razy kupione przez ciebie warzywa, owoce, mleko lądują w koszu na śmieci. Zanim udasz się na zakupy spożywcze zrób listę potrzebnych rzeczy. 9. Dzięki temu unikniesz marnowania jedzenia i pieniędzy. Stara zasada $100 też dobrze się spełnia w życiu minimalisty. Zanim wydasz na daną rzecz $100 daj sobie 48 godzin na podjęcie decyzji czy tą rzecz potrzebujesz.

9. Naucz się odmawiać – nie jest łatwo powiedzieć „nie” – rodzinie, przyjaciołom, pracodawcy. Naucz się szanować swój czas.

10. Nie rezygnuj z przyjemności – pieniądze są po to, aby je wydawać. Po prostu wydawaj jest świadomie. Pamiętaj, że zbyt duże wydatki i życie ponad stan wiążą się również z długami, a długi wiążą się ze stresem.

Pamiętaj, że minimalizm nie ma nic wspólnego z ograniczeniem posiadanych rzeczy. Minimalizm to koncentrowanie życia na tym co istotne. To świadome wydawania pieniędzy i celowe życie. Minimalizm to życie bardziej sensowne.

Minimalizm – droga do wyzwolenia

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię