A. Macierewicz – raport podkomisji smoleńskiej daje jednoznaczną odpowiedź

Wiceprezes PiS Antoni Macierewicz powiedział, że raport kierowanej przez niego podkomisji smoleńskiej daje jednoznaczną odpowiedź na temat tego, co stało się 10 kwietnia 2010 roku na lotnisku pod Smoleńskiem.

Wiceprezes PiS Antoni Macierewicz powiedział, że na lotnisku pod Smoleńskiem samolot Tu-154M zniszczyły co najmniej dwie eksplozje. Takie wnioski płyną z raportu kierowanej przez niego podkomisji smoleńskiej, która o 11 przedstawi efekty kilkuletnich prac.

W Programie 1. Polskiego Radia Antoni Macierewicz mówił, że podkomisja przede wszystkim badała techniczne aspekty katastrofy i sprawdzała tezy formułowane przez Rosjan.

„Trzeba było wyodrębnić wiarygodne fragmenty informacji, odróżnić je od tych, które zostały zafałszowane lub przemienione w zupełnie fikcyjne tezy” – tłumaczył.
Wskazał, że strona rosyjska fałszowała, ukrywała i niszczyła dowody w tej sprawie.

Jak dodał, takie działania wspierała też administracja rządu Donalda Tuska.
Antoni Macierewicz powiedział, że podkomisja rozpoczęła badania od twierdzeń, jakoby winę za katastrofę ponosili polscy piloci, generał Andrzej Błasik i prezydent Lech Kaczyński. Zapewnił, że te zarzuty nie mają potwierdzenia w rzeczywistości. Przypomniał, że takie tezy forsowała po katastrofie propaganda rosyjska i powtarzały je ówczesne władze, media publiczne, czy resort spraw zagranicznych.

 

Antoni Macierewicz powiedział, że katastrofa Tu-154 na lotnisku pod Smoleńskiem miała także swoje polityczne przyczyny. „Był to pierwszy od wielu lat akt agresji na arenie międzynarodowej ze strony Rosji” – stwierdził. Jak dodał, ten akt zapoczątkował agresję militarną na Ukrainę.

Raport zostanie zaprezentowany o godzinie 11 w Warszawie w siedzibie Departamentu Wojskowych Spraw Zagranicznych MON. Dokument liczy ponad 300 stron, a wraz z załącznikami ponad 5000.
Antoni Macierewicz zapowiedział międzynarodowe działania prawne związane z publikacją raportu.

IAR

Wojskowe inwencje, które przyczyniły się do rozwoju produktów konsumenckich

Posłuchaj podcastów: 

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię