Biały, żółty, zielony a może różowy? Zobacz, co oznacza kolor twojego śluzu z nosa?

Śluz w nosie jest twoją pierwszą linią obrony przed infekcjami i chorobami. Jego zadaniem jest wychwytywanie bakterie i zanieczyszczenia przed dostaniem się do płuc.

Kolor śluzu może pomóc lekarzowi w odpowiedzi na pytania czy masz alergię, infekcję zatok czy zwykłe przeziębienie.

Bezbarwny śluz

Czysty śluz to głównie woda, z białkami, przeciwciałami i rozpuszczonymi solami. Twoje tkanki nosowe produkują go 24/7. Większość z nich spływa z tyłu gardła, aby rozpuścić się w żołądku. Przezroczysty, bezbarwny śluz czasami może świadczyć o występującej alergii.

Biały śluz

Twój nos ma spuchnięte, zaognione tkanki, które spowalniają przepływ śluzu, powodując, że traci on wilgoć i staje się gęsty i mętny. Może to być oznaką infekcji nosa lub przeziębienia.

 

Żółty śluz

Może oznaczać przeziębienie lub postępującą infekcję. Żółtawy odcień pochodzi z białych krwinek, które pędzą do miejsca infekcji, a następnie są usuwane po wykonanej pracy, aby ją zwalczyć. Infekcje wirusowe z reguły trwają do 7 dni. Infekcje bakteryjne trwają dłużej.

Zielony śluz

Twój układ odpornościowy naprawdę walczy, a śluz jest gęsty od martwych białych krwinek. Jeśli po około 10-12 dniach twój śluz jest koloru zielonego warto jest udać się do lekarza. Może to być zapalenie zatok lub infekcja bakteryjna.

Różowy lub czerwony śluz

Twoja tkanka nosowa w nosie w jakiś sposób została złamana — być może dlatego, że jest sucha, podrażniona lub doświadczyła jakiegoś uderzenia.

Brązowy śluz

Twój śluz może przybrać ten kolor po pozostałościach starej krwi, ale nawdychałeś się brudu.

 

Czarny śluz

Jeśli nie palisz papierosów lub nie używasz nielegalnych narkotyków, czarny śluz może oznaczać poważną infekcję grzybiczą.

Posłuchaj podcastów: 

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię