Czy istnieje test na zmierzenie charyzmy? Jak najbardziej!

Charyzma to cecha, która bez wątpienia stanowi obiekt pożądania i jest niezwykle przydatna w codziennym życiu. Osoby charyzmatyczne znacznie łatwiej przekonują do siebie innych ludzi oraz sięgają po to, czego pragną.

Spoglądając na zachowanie innych osób możemy wydać osąd na temat tego, czy dana osoba jest charyzmatyczna. Jednak będzie to subiektywna opinia nie mająca pokrycia w danych. Jednak chcąc rzeczywiście zmierzyć charyzmę i określić jej poziom możemy skorzystać z metody opracowanej przez naukowców z University of Toronto, którzy w pracy opublikuje pod tytułem „Journal of Personality and Social Psychology” uprościli cały ten proces do testu składającego się z zaledwie 6 pytań.

Wystarczy określić zgodność Naszego zachowania i posiadanych cech z poniższymi stwierdzeniami w skali od 1 do 5.

1. Jestem osobą, która zaznacza swoją obecność w pomieszczeniu.
2. Jestem osobą, która ma zdolność wpływania na innych ludzi.
3. Jestem osobą, która wie, jak przewodzić grupie.
4. Jestem osobą, która sprawia, że inni czują się przy niej swobodnie.
5. Jestem osobą, która często się uśmiecha.
6. Jestem osobą, która może dojść do porozumienia z każdym.

Po odpowiedzi na powyższe pytania wystarczy zsumować swój wynik i podzielić go przez 6, aby otrzymać wynik będący określeniem poziomu Naszej charyzmy. Średni wynik badań przeprowadzanych przez naukowców na tysiącach uczestników wyniósł 3,7.

Ciekawym zjawiskiem było także to, że wyniki respondentów określane na podstawie ich samooceny były zbieżne z tym jak postrzegali ich inni uczestnicy badania. Pokazuje to, że nie byli oni skorzy do zawyżania swoich wyników i potrafili dokonać trafnej samooceny swojej charyzmy.

10 rzeczy których nie wypada robić „w gościach”

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię