7 błędów, które wyniszczają związek

O związek trzeba dbać zawsze, najlepiej gdy w równej mierze dba o niego oboje partnerów. Czasami jednak wydaje się nam, że nasz związek jest na tyle trwały i silny, że nie ma możliwości aby doszło do jego rozpadu, stąd przestajemy o niego dbać.

Codziennie popełniamy szereg błędów, które w dłuższej perspektywie wyniszczają związek. Co gorsza, często nie zdajemy sobie z tego w ogóle sprawy. Związek budujemy i utrzymujemy codziennymi gestami – indywidualnym miłosnym językiem, wspólnymi rytuałami, wzajemnym wspieraniem się i dbaniem o swoje potrzeby. Kiedy wpadamy w rutynę ulegamy złudzeniu, że nic się nie zmieniło i wszystko jest jak dawniej, w istocie jednak coraz bardziej się od siebie oddalamy. Poniżej przedstawiamy zestawieni siedmiu najczęstszych błędów, które działają na szkodę związku. Są one niewielkie, banalne, praktycznie nie zwracamy na nie uwagi, tymczasem jednak sprawiają one, że powoli ale systematycznie rujnujemy związek.

1. Cyniczne i złośliwe uwagi

Najczęściej wynikają one z braku umiejętności właściwej komunikacji z partnerem lub irytacji pewnymi sytuacjami. Bywa, że określone zachowania tak bardzo nam przeszkadzają, że nie potrafimy o nich powiedzieć wprost. Z początku często nie zwracamy na nie uwagi, jednak z czasem narasta w nas irytacja i frustracja, która przeradza się w bierną agresję. Przejawia się ona uszczypliwymi i złośliwymi uwagami, kpinami, niekiedy nawet poniżaniem partnera. Tego typu zachowania niestety nie pozostają bez wpływu na związek, powoli wkrada się do niego nieufność, wzajemny żal oraz gniew.

2. Chęć zmiany nawyków partnera

Problem ten często powiązany jest z wymienionym wcześniej – niektóre zachowania partnera przeszkadzać nam mogą do tego stopnia, że koniecznie chcemy je zmienić. Kiedy potrafimy z partnerem o tym porozmawiać, przedstawić nasze argumenty i punkt widzenia i staramy się przekonać go do zmiany nawyków, nie ma w tym nic złego. Problem pojawia się wtedy kiedy żądamy zmiany nawyków teraz i już „bo tak”. Najczęściej problem ten dotyczy przyzwyczajeń, które wynikają z temperamentu i osobowości. Dobrym przykładem jest „udomowienie”. Bywa, że spotykamy partnera, który jest typem domatora, pod wpływem zauroczenia początkowo nam to zupełnie nie przeszkadza, jednak z czasem zaczyna narastać problem. Zamiast wypracować kompromis narzucamy wówczas partnerowi nasze zdanie chcąc na siłę zmienić go w stałego bywalca na salonach. Jest to często pierwszy krok do rozstania – partner zacznie czuć się uciskany, zmęczony sytuacją, będzie próbował się wycofać.

3. Brak panowania nad słowami podczas kłótni

Kłótnie w związku są nieuniknione, wręcz normalne. Nie ma problemu kiedy panujemy nad emocjami, zwłaszcza nad słowami, których używamy. Zdarza się, że w przypływie emocji chcemy obrazić partnera, wyciągać stare sprawy i wypominać błędy, z premedytacją sprawiamy ból i chcemy go upokorzyć. Kiedy emocje opadają zwykle zdajemy sobie sprawę, że przesadziliśmy. Słowo „Przepraszam” jest jak najbardziej na miejscu, jednak kiedy kłótnie zawsze mają tak burzliwy przebieg skutecznie wyniszczają związek.

4. Niewinne kłamstewka

Drobne kłamstwa często dotyczą błahych spraw, problem w tym, że już sama chęć ukrycia czegokolwiek przed partnerem świadczy o tym, że w związku dzieje się źle i nie jest on do końca szczery. W przeciwnym wypadku nie mielibyśmy powodu do kłamania i ukrywania prawdy. Najgorzej jest, kiedy zostaniemy przyłapani na kłamstwie, wówczas naruszone zostaje zaufanie, które jest jednym z fundamentów związku.

5. Unikanie konfrontacji

Unikanie wypowiadania własnego zdania i jego obrony w relacjach z partnerem nie prowadzi do niczego dobrego, nawet jeżeli jesteś z natury miłą i zgodną osobą. W związku, wymiana zdań, nawet jeżeli są skrajnie różne nie powinna być problemem, wręcz przeciwnie – problemem jest brak komunikacji. Unikanie trudnych rozmów z partnerem, unikanie kryzysowych sytuacji nie wróży niczego dobrego, tylko wspólne ich przepracowanie buduje związek.

 

6. Brak szczerości i zgody w kwestiach finansowych

Zgoda i szczerość w budowaniu wspólnego budżetu to podstawa w związku. „Polityka” finansowa powinna być wspólna, wyrażać wspólne cele, nie mówiąc już o sprawach oczywistych, że tylko równy i swobodny dostęp do wspólnych pieniędzy jest przejawem zdrowego związku. Każdy brak szczerości w kwestiach finansowych rodzi poważne problemy i warto o tym pamiętać.

7. Zaniedbywanie partnera

Często zaniedbywanie ma miejsce z powodu zmęczenia, stresu, przepracowania, nadmiaru obowiązków – jesteśmy zbyt pochłonięci przez inne sprawy i zbyt zmęczeni aby okazywać partnerowi to, co okazywaliśmy na początku – mianowicie uczucie. Niestety nie prowadzi to do niczego dobrego. Okazując uczucia, nie musi być to kolacja przy świecach każdego wieczoru, wystarczą drobne gesty – czułe słówka, skradzione pocałunku, kwiatek wręczony po powrocie z pracy.

Dlaczego warto pomagać innym?

Posłuchaj naszych podcastów:

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię