Apel o bezpieczne przestrzenie dla dzieci w ramach akcji #StreetsForKids

Rodzice, uczniowie i urbaniści apelują o bezpieczne i przyjazne dzieciom ulice przy szkołach. W przypadającym dziś Europejskim Dniu Bezpieczeństwa Drogowego, w 20 europejskich miastach zainicjowano akcję #StreetsForKids, czyli „Ulice dla dzieci”.

Taką ulicą przez cały dzień będzie dziś ul. ks. Skorupki przy jednej z warszawskich szkół podstawowych. Prezes Fundacji Rodzic w mieście Agnieszka Krzyżak-Pitura wyjaśniła, że przestrzeń będzie czysta od spalin, a dzieci będą mogły bezpiecznie dojechać do szkoły na przykład hulajnogą. Będzie można też skorzystać z mebli miejskich.

 

Akcję koordynuje Clean Cities Campaign (Kampania na rzecz Czystych Miast), która w miastach europejskich chciałaby wyłączenia wszystkich szkolnych ulic z ruchu samochodowego całkowicie lub w porannym szczycie. Pomysł na polską wersję opiera się na razie na lżejszych rozwiązaniach, czyli czasowym wyłączeniu ruchu samochodowego, wprowadzeniu stref zamieszkania, stref Tempa 30 czy tworzenia deptaków w przypadku ulic, które już są w jakiś sposób ograniczone. Jeszcze dzisiaj do Prezydenta Warszawy trafi petycja podpisana przez 12 organizacji, które proszą o wprowadzenie podobnych rozwiązań w innych dzielnicach.

Urbanista Paweł Jaworski zaznaczył, że nie chodzi o zamknięcie ulic wokół szkół publicznych. Projekt ma natomiast zwrócić uwagę na alternatywne rozwiązania architektoniczno-urbanistyczne dla takich przestrzeni oraz zachęcać władze miejskie do testowania różnych rozwiązań, na przykład w gęsto zabudowanych śródmieściach. Urbanista proponuje na przykład rozwiązanie z Berlina, polegające na zaproszeniu mieszkańców do współpracy przy cotygodniowym zamykaniu ulic na jeden dzień popołudniu.

„Ulice są całkowicie zamykane dla ruchu, urząd przygotowuje formalności i znaki, ale ulicą opiekują się mieszkańcy, wówczas wszystkie dzieci i dorośli mogą się w tej przestrzeni bawić i z niej korzystać” – wyjaśnił Paweł Jaworski.
W Polsce akcja organizowana jest przez Fundację Rodzic w mieście, Fundację Wzornictwo i Ład oraz Pawła Jaworskiego. Wydarzenie ma tytuł Oficjalnego wydarzenia towarzyszącego 11. sesji Światowego Forum Miejskiego – WUF11.

IAR

Magiczny dom jak z Alicji w Krainie Czarów. Takie cuda tylko w… Polsce!

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię