Arnika górska – właściwości, zastosowanie, przeciwwskazania

Arnika górska występuje w terenach górskich – stąd też jej nazwa. W naturalnych warunkach występuje w Europie Zachodniej, Ameryce Północnej oraz w Azji Środkowej. W Polsce spotkać ją można w Sudetach i Karpatach, jest objęta ścisłą ochroną gatunkową.

Arnika nazywana jest również kupalnikiem górskim czy pomornikiem; jest wieloletnią rośliną z rodziny astrowatych, która osiąga od 20 do 60cm wysokości. Charakteryzuje się grubym, słabo rozgałęzionym kłączem, z którego wychodzą liczne korzenie przybyszowe. Łodyga jest omszona, słabo rozgałęziona i odlegle ulistniona.

Okres kwitnienia arniki przypada na czas od czerwca do sierpnia, wówczas na rozgałęzieniach łodygi można ujrzeć koszyczki kwiatowe, które składają się z kilkunastu kwiatów języczkowych i kilkudziesięciu kwiatów rurkowatych. Koszyczki kwiatowe arniki górskiej posiadają złoto-żółtą barwę oraz przyjemny i aromatyczny zapach. Poniżej prezentujemy właściwości i zastosowanie arniki górskiej oraz przeciwskazania do jej stosowania.

Skład arniki

Właściwości prozdrowotne i lecznice arniki spowodowane są prawdziwym bogactwem substancji bioaktywnych, które w sobie zawiera, są to: sole mineralne, saponiny, garbniki, gorycze, karotenoidy, fitosterole, aminy, kwasy organiczne, triterpeny, olejek eteryczny, flawonoidy, laktony seskwiterpenowe (m.in. helenalina).

Właściwości i zastosowanie

Dzięki obecności wyżej wymienionych związków arnika górska wykazuje właściwości antyseptyczne, antybakteryjne i przeciwzapalne, zmniejsza również obrzęk i ból. W medycynie naturalnej arnika doceniana jest za pozytywny wpływ na układ sercowo-naczyniowy – zapobiega tworzeniu się zakrzepów żylnych, wzmacnia ściany naczyń oraz poprawia wydolność mięśnia sercowego. Podwyższa również przepływ krwi przez naczynia włosowate, zwiększa objętość wyrzutową serca. Preparaty z arniki przyczyniają się do likwidowania obrzęków i siniaków, pobudzają krążenie krwi oraz rozpraszają nagromadzone płyny z uszkodzonych tkanek.

Arnika jest szczególnie polecana przy wszelkiego rodzaju urazach, skręceniach, stłuczeniach i zwichnięciach. Sprawdzi się również jako środek na zakwasy potreningowe. Działa przeciwzapalnie, usprawnia krążenie, uszczelnia naczynia krwionośne, rozgrzewa i działa przeciwbólowo. Co więcej – wspiera również regenerację uszkodzonych tkanek.

Dzięki właściwościom bakteriostatycznym i bakteriobójczym, co arnika zawdzięcza głównie helenalinie i flawonoidom, wykorzystywana jest w preparatach stomatologicznych. Wspiera leczenie zapalenia dziąseł oraz wszelkiego rodzaju owrzodzeń jamy ustnej, w tym aft i pleśniawek.

 

W zastosowaniu wewnętrznym zminimalizuje zaburzenia wieńcowe, poprawi mózgowe krążenie krwi, będzie zapobiegać osłabieniu mięśnia sercowego na tle miażdżycowym, przeciwdziała żylakom odbytu, zespołowi pozakrzepowemu, krwawieniom po porodzie oraz stanom zapalnym. Zioło może być również używane zewnętrznie w postaci maści, nacierań i okładów. W takiej formie wykorzystywana jest jako środek przeciwzapalny, przeciwobrzękowy oraz łagodzący ból. Może być stosowana na krwiaki, obrzęki pourazowe i stłuczenia, złamania i uderzenia, wrzody i czyraki, oparzenia I i II stopnia, wylewy podskórne, owrzodzenia, bóle artretyczne i pooperacyjne, owrzodzenie żylakowe, ukąszenia owadów, zapalenie stawów, nerwów i ścięgien oraz jako środek łagodzący ból.

Wyciągi z arniki znajdują również zastosowanie w kosmetykach, spotkać je można m.in. w produktach przeznaczonych do pielęgnacji cery naczyniowej oraz w preparatach dedykowanych skórze dotkniętej trądzikiem i pajączkami naczyniowymi. Zdolność do poprawiania mikrokrążenia w naczyniach włosowatych oraz do redukowania zastojów limfatycznych i działanie przeciwzapalne sprawia, że arnikę górska chętnie wykorzystuje się do produkcji kosmetyków antycellulitowych.

Jak stosować arnikę?

Ze względu na ochronę gatunkową, rośliny nie można zrywać, pozyskuje się ją ze specjalnych upraw. Dostępna jest w sprzedaży w postaci torebkowanych herbatek lub suszu. Najprościej z suszonej arniki przygotować napar – w tym celu wystarczy 2-3 łyżeczki suszu zalać wrzątkiem i zaparzyć pod przykryciem przez 15 minut. Po tym czasie przecedzić i spożywać 3-4 razy dziennie. Można także przyrządzić nalewkę. W tym celu 2 garści pogniecionych kwiatów arniki zalewany 0,5l spirytusu 70%, zamykamy szczelnie w szklanym naczyniu i odstawiany na 10 dni w ciepłe miejsce (w tym czasie warto codziennie przemieszać miksturę). Po 10 dniach nalewkę przecedzić i przelać do czystej butelki (najlepiej z ciemnego szkła).

Przeciwskazania

Arnika górska podobnie jak inne zioła powinna być stosowa z ostrożnością. Zioło to nie powinno być stosowane przez osoby po zawałach sercach, osoby borykające się z krwawieniami w przewodzie pokarmowym, osoby leczące się strodantyną lub glikozydami naparstnicowymi, przy zapaleniu żołądka i jelit. Zewnętrznie nie powinno stosować się arniki górskiej na: otwarte rany oparzenia III stopnia, rozległe obtarcia naskórka oraz ostre zapalenie skóry. Możliwe są działania niepożądane – najczęściej związane z przedawkowaniem w zastosowaniu wewnętrznym. Przy stosowaniu wewnętrznym do najczęstszych objawów niepożądanych zalicza się: bóle brzucha, biegunkę, wymioty, osłabienie oddechu i rytmu serca, zwężenie źrenic.

Herbata Rooibos – właściwości, działanie i przepisy

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię