Najpiękniejsze miejsca na świecie – część 3

Jak wam podobały się nasze ostatnie podróże w najpiękniejsze miejsca świata? Jeżeli jeszcze nie macie dosyć przedstawiamy kolejne miejsca zamykające naszą listę.

1. Lofoty (Lofoten Islands), Norwegia

Archipelag Lofotów dramatycznie wyłania się z Morza Norweskiego. Pomiędzy postrzępionymi szczytami i stromymi zboczami znajdują się urocze wioski rybackie, zaciszne zatoczki, malownicze szlaki turystyczne i rowerowe oraz — pomimo szerokości geograficznej koła podbiegunowego — rozmarzone plaże z białym piaskiem.

2. Los Cabos, Meksyk

Otoczona Oceanem Spokojnym i Zatoką Kalifornijską, symfonia naturalnych cech Los Cabos — pustyni, gór, morza i dużej ilości słońca — i tak, hałaśliwa scena imprezowa, uczyniła go jednym z najpopularniejszych miejsc wakacyjnych w Ameryce Północnej . Jego kobaltowo niebieskie wody są centrum nurkowania, snorkelingu, kajakarstwa, wędkowania i obserwowania wielorybów.

3. Taormina, Sycylia

Taormina ma wszystkie elementy wspaniałego śródziemnomorskiego miejsca docelowego: starożytne ruiny, urocze i spacerowe stare miasto oraz otoczenie między morzem a niebem.

4. Jezioro Dal (Dal Lake), Indie

Ośnieżone góry Zabarwan wznoszą się nad romantycznym jeziorem Dal w Kaszmirze, dawną ucieczką w Himalajach dla Indian uciekających przed upałami południa. Latem łodzie mieszkalne z werandą z cedru kołyszą się wzdłuż zachodniego brzegu jeziora, a obok pływają pływające targowiska i jaskrawo pomalowane taksówki.

5. Wielka Rafa Koralowa (Great Barrier Reef), Australia

Największa na świecie rafa koralowa jest niezrównanym przeżyciem dla miłośników nurkowania z rurką i snorkelingu. Rewelacyjny podwodny świat składa się z ogromnych formacji koralowych i oszałamiającej różnorodności życia morskiego.

6. Park Narodowy Fairy Meadows (Fairy Meadows National Park), Pakistan

W pobliżu podnóża jednej z najwyższych gór świata (Nanga Parbat), Fairy Meadows oferuje wysublimowane górskie krajobrazy i dziką przyrodę, w tym niedźwiedzie brunatne.

7. Obszar krajobrazowy Wulingyuan (Wulingyuan Scenic Area), Chiny

Tysiące zwężających się wież z piaskowca kwarcowego wiją się w niebo na tym obszarze krasowym o powierzchni 100 mil kwadratowych. Pod wieżami leżą doliny, strumienie, wodospady, jaskinie, naturalne mosty i gęsty zielony las.

8. Park Narodowy Banff (Banff National Park), Alberta

Najstarszy park narodowy Kanady ukazuje majestat kanadyjskich Gór Skalistych. Park słynie z oszałamiających szczytów, gęstych lasów sosnowych, gorących źródeł, zwierząt (grizzly, owce bighorn i łosie) i niesamowitych prawie lazurowych jezior zasilanych przez lodowce, np. Jezioro Moraine, ustawione w misce pośród Doliny Dziesięciu Szczytów.

9. Wadi Rum, Jordania

Wadi Rum to oszałamiający krajobraz czerwonej pustyni wypełnionej kanionami, wydmami, górami, źródłami, stanowiskami archeologicznymi i kamiennymi łukami (odważni wędrowcy mogą przejść przez największy, Burdah Rock Bridge, ponad 100 stóp nad ziemią).

 

10. Milford Sound/Piopiotahi, Nowa Zelandia

Lodowce wyrzeźbiły tę budzącą podziw dolinę, pozostawiając po sobie skaliste szczyty z drobnymi kroplami w lśniących wodach. Część wpisanej na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO Milford Sound jest urozmaicona wodospadami, tęczami, lasami deszczowymi i różnorodnością dzikiej przyrody – od czarnego korala po humbaki, z delfinami butlonosymi, fokami, a nawet pingwinami.

11. Fernando de Noronha, Brazylia

Ten pięknie zachowany archipelag, doskonale odizolowany przez 235 mil od kontynentu brazylijskiego, oferuje zaciszne plaże i czyste wody obfitujące w życie morskie.

12. Wybrzeże Algarve (Coastal Algarve), Portugalia

Otoczony Atlantykiem od południa i zachodu portugalski region Algarve wydaje się być końcem kontynentu, którym faktycznie jest. Rzeźbione wiatrem klify i przylądki otaczają duże, piaszczyste plaże oraz sekretne zatoczki i groty.

13. Kilimandżaro (Kilimanjaro), Tanzania

Samotna góra Kilimandżaro to jedna z najpiękniejszych ikon Afryki, wznosząca się na ponad 19 000 stóp od plantacji kawy i bananów po ośnieżone szczyty wulkaniczne. Po drodze wędrowcy wędrują przez różne strefy klimatyczne, od tropikalnego lasu deszczowego, przez pustynię na dużej wysokości, po arktyczny szczyt – „dach Afryki”.

14. Góra Fuji (Mount Fuji), Japonia

Góra Fuji, aktywny wulkan i ikona spokoju, jest jednym z najwspanialszych zabytków na świecie. Możesz wędrować na szczyt świętego punktu orientacyjnego na wschód słońca lub po prostu gapić się na niego z jeziora Kawaguchi i innych miejsc w pięknym regionie Pięciu Jezior. Zimą udaj się do uzdrowiska Hakone, aby połączyć ostre widoki Fuji z parującymi gorącymi źródłami.

15. Rzeka Li (Li River), Chiny

Rzeka Li płynie przez nizinne farmy i poszarpane tereny krasowe, tworząc jedne z najbardziej malowniczych krajobrazów w Chinach (obszar ten jest tak ładny, że widnieje na banknocie 20 juanów). Cztero- lub pięciogodzinny rejs po rzece z Guilin do Yangshuo to najpopularniejszy sposób na poznanie rzeki Li, chociaż podróżnicy pragnący większej autonomii mogą wypożyczyć bambusowe tratwy lub wędrować — naturalny łuk Moon Hill w kształcie księżyca stanowi wspaniały widok.

16. Jezioro Como (Lake Como), Włochy

Jezioro Como jest jednym z najpopularniejszych miejsc wakacyjnych we Włoszech od czasów rzymskich cesarzy. Ten bezwstydnie tętniący życiem kurort wciąż przyciąga szykowny tłum dzięki bujnym ogrodom, pałacom i willom godnym Bonda oraz zalanym słońcem alpejskim wybrzeżom. Pojedź kolejką linową do maleńkiej wioski Brunate, aby podziwiać niesamowitą panoramę.

17. Big Sur, Kalifornia

Nawet biorąc pod uwagę 840 mil monumentalnego wybrzeża Kalifornii, trudno jest konkurować z pięknem Big Sur. Gęsty las sekwoi, mgliste kaniony i skaliste klify opadające na 1200 stóp w dół do Pacyfiku uosabiają ten obszar (nazwa odnosi się zarówno do miasta, jak i regionu przybrzeżnego), słynąc jeszcze bardziej z swobodnej atmosfery NorCal i historii Starego Hollywood.

18. Park Narodowy Wulkanów (Volcanoes National Park), Rwanda

Sama sceneria — wodospady, kaldery, mglisty las bambusowy — sprawia, że ​​Park Narodowy Wulkanów jest godnym rywalem na każdej liście podróży. Mistyczna sceneria jest tym bardziej wyjątkowa, że ​​można spotkać bawoły, ptaki, zagrożone złote małpy i nieuchwytny goryl górski.

19. Wielkie Zadymione Góry (Great Smoky Mountains), USA

Z pół miliona akrów podzielonych przez Tennessee i Karolinę Północną, cudowna górska sceneria tego słynnego parku obejmuje lasy liściaste, strome wąwozy poprzecinane rzekami i strumieniami oraz wspaniałe dzikie kwiaty kwitnące od wiosny do jesieni. Wędrowcy mają do wyboru 150 tras, od przyjaznej rodzinie Porters Creek w pobliżu Gatlinburga po bardziej wymagającą trasę Rainbow Falls.

Najpiękniejsze miejsca na świecie – część 1

Posłuchaj naszych podcastów:

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię