Babka płesznik – właściwości, zastosowanie, przeciwwskazania

Babka płesznik zwana również pchlicą i pchlim nasieniem to roślina pochodząca z zachodniego obszaru Morza Śródziemnego (stąd kolejna jej nazwa – babka śródziemnomorska), północnej Afryki oraz zachodniej Azji.

Surowcem leczniczym są nasiona, które od wieków wykorzystywano w medycynie ludowej, m.in na kaszel – jako środek wykrztuśny i przeciwkaszlowy. Stosowano ją również w zapaleniu oskrzeli, na czerwonkę, artretyzmie i bólach reumatycznych. Obecne badania naukowe potwierdzają, że roślina posiada liczne właściwości prozdrowotne.

Jednym z najbardziej znanych jest działanie podobne do siemienia lnianego, pomaga uregulować pracę jelit, poziom cukru we krwi oraz łagodzi objawy hemoroidów. Obecnie babka płesznik uprawiana jest głównie w Basenie Morza Śródziemnego, krajach byłego ZSRR, Pakistanie i Indiach. Poniżej prezentujemy właściwości prozdrowotne babki płesznik oraz jej zastosowanie.

Wartości odżywcze

Choć nasionka babki płesznik są zaledwie kilkumilimetrowych rozmiarów zawierają wiele cennych dla zdrowia składników. Przede wszystkim bogate są w błonnik – w 100g zawierają go aż 70g, zawierają go więc więcej niż popularne w Polsce siemię lniane. Ponadto znajdziemy w niej tłuszcze, fitosterole, polisacharydy oraz białko.

Właściwości i zastosowanie

Dzięki bogactwu błonnika, który skrywają w sobie nasiona babki płesznik oraz śluzowatego polisacharydu babka płesznik jest doskonałym środkiem na dolegliwości ze strony układu pokarmowego. Po spożyciu nasion w jelitach wytwarza się śluz, który ułatwia przesyłanie mas kałowych i pomaga rozwiązać problem zaparć, które w czasach otaczającej nas zewsząd wysoko przetworzonej żywności oraz siedzącego trybu życia stawiają się prawdziwą blagą. Babka płesznik okaże się również pomocna w przypadku biegunek, śluz, który wytwarzają nasiona zwiększa lepkość treści przesuwanych w jelitach, normalizują ich przejście oraz regulują częstotliwość wypróżnień. Śluz posiada również działanie osłonowe i łagodzące, stąd okazuje się pomocna w leczeniu zespołu jelita wrażliwego.

Nasiona baki płesznik pęcznieją w żołądku po kontakcie z płynami, sprawiają zatem, że szybciej odczuwamy sytość, ograniczają wchłanialność tłuszczu oraz węglowodanów i przyspieszają proces przemiany materii. Roślina jest więc dokonałbym rozwiązaniem dla osób będących na diecie odchudzającej. Dodatkowo zawarty w nasionach błonnik poprawi wyniki stężenia glukozy we krwi oraz będzie regulował poziom cholesterolu w organizmie.

 

Nasiona zawierają także aukubinę – związek który wykazuje właściwości przeciwzapalne, przeciwwirusowe obraz bakteriobójcze. Oddziałuje również osłaniająco na wątrobę, łagodzi podrażnienia związane z układem pokarmowym oraz przynosi ulgę osobom zmagającym się z wrzodami żołądka.

Babka płesznik może być wykorzystywana także zewnętrznie. Napar przygotowany z jej nasion wykazuje działanie nawilżające i odżywcze – nieocenione dla skóry suchej i podrażnionej. Wskazane jest przemywanie nim uszkodzeń skóry, będzie łagodził stany zapalne, swędzenie i oparzenia. Okaże się również pomocny w łuszczycy, trądziku oraz atopowym zapaleniu skóry.

Jak stosować babkę płesznik?

Zastosowanie nasion babki płesznik jest banalnie proste. wystarczy parę łyżek nasion zalać letnią wodą, zamieszać i odstawić na 10-15 minut. Po tym czasie powstanie kleik, który można spożyć lub dodać do posiłku. Nasiona można dodać również do jogurtu naturalnego, maślanki, kefiru, itp. Ważne jest, aby każde spożycie nasion popić znaczną ilością wody. Zalecana dzienna dawka nasion to 2-3 łyżeczki dla dzieci oraz 8 dla dorosłych. Babka płesznik może być spożywana także przez kobiety w ciąży i karmiące piersią.

Przeciwskazania

Babka płesznik jest rośliną bez wątpienia o wielu korzyściach dla zdrowia. Nie jest jednak polecana osobom cierpiącym na niedrożność jelit, stany skurczowe lub bóle w obrębie jamy brzusznej niewiadomego pochodzenia. Nie powinny jej również stosować osoby z chorobami przełyki, wątroby, układu pokarmowego, z refluksem, zgagą, stomią, lub z silnymi biegunkami. Warto tez wspomnieć, że babka płesznik początkowo może powodować wzdęcia i uczucie pełności, które z czasem przemijają.

Pieprzyca siewna (rzeżucha) ­- składniki odżywcze i właściwości

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię