Rosja wstrzymuje częściowo dostawy gazu do kolejnych państw

Rosyjski dostawca gazu Gazprom poinformował, że od 1 czerwca wstrzymuje częściowo dostawy gazu do Danii, Holandii i Niemiec. Według przedstawicieli rosyjskiego koncernu gazowego zostaną wstrzymane dostawy do „nieprzyjacielskich” krajów, które odmawiają wykonania płatności w rublach.

Jest to odpowiedź na uzgodniony wczoraj przez kraje unijne szósty pakiet sankcji nałożonych na Rosję. Unia Europejska i Zachód nakłada kolejne sankcje od 24 lutego, gdy Rosja dokonała inwazji na Ukrainę.

Jak poinformował Gazprom, płatności w rublach odmówiły firmy Shell, Orsted oraz GasTerra. Pierwsza z nich zajmuje się dostawami gazu między innymi do Niemiec, druga – do Danii, a trzecia – do Holandii.

 

Przedstawiciele duńskich i holenderskich firm poinformowali, że dostawy gazu nie zostały zagrożone oraz że dostawcy tego surowca będą poszukiwać innych źródeł zakupów na europejskich rynkach.

Wcześniej Rosja wstrzymała dostawy gazu do Bułgarii, Finlandii i Polski. Te kraje również odmówiły wykonania płatności w rublach.

IAR

Kanada zaostrza przepisy dotyczące posiadania i handlu bronią

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię