10 skutecznych sposobów walki ze stresem

Stres towarzyszy nam nieustannie. Szczególnie teraz, w tak intensywnej i dynamicznej rzeczywistości charakteryzującej się nadmiarem docierających do nas bodźców, rosnącym tempem życia, presją czasu. Nie bez przyczyny stres został nazwany chorobą XXI wieku.

Stres może być zarówno motywującym do działania bodźcem, jak i rzeczą która dosłownie spędza sen z powiek. Jeśli jest chroniczny i silny, może działać niezwykle destrukcyjnie na nasz organizm. Prawie każdy z nas zna doskonale uczucie, gdy zamiast porządnie się wyspać, przewracaliśmy się z boku na bok. Zamiast złapać dystans, zrelaksować się, nerwowo chodziliśmy po pokoju, często odczuwając ból brzucha i pocenie się dłoni.
Stres nie zniknie na zawsze z naszego życia jak za dotknięciem czarodziejskiej różczki, ale można nauczyć się z nim żyć lub go kontrolować. Jest to ważne również z uwagi na to, że długotrwały stres niesie za sobą szereg negatywnych dla naszego organizmu skutków, takich jak: bóle głowy, zmęczenie, utrzymująca się bezsenność, ataki paniki, rozkojarzenie, zaniedbanie relacji z bliskimi, nerwicę, depresję, a nawet myśli samobójcze.
Istnieje na szczęście wiele technik, dzięki którym możemy radzić sobie ze stresem, podnieść jakość życia i ułatwić sobie codzienne funkcjonowanie.

Sposoby radzenia sobie ze stresem

1. Pozytywne nastawienie

Jednym z najważniejszych elementów oswajania stersu jest pozytywne nastawienie i uświadomienie sobie faktu, iż bardzo często nie mamy wpływu na to co się nam przytrafia. Mamy natomiast ogromny wpływ na to, jak reagujemy na sytuacje stresowe. Ciągłe przygnębienie i skupianie się jedynie na swoich porażkach w niczym nie pomoże. Mało tego – badania naukowe już wielokrotnie udowodniły, że odczuwanie smutku i przygnębienia jest uzależniające. Bardzo istotnym działaniem jest monitorowanie sukcesów i docenianie nawet tych najdrobniejszych. Niech wdzięczność wypełni życie aż po brzegi.

2. Ćwiczenia relaksacyjne

Kolejną metodą, która z pewnością zredukuje stres, są proste, kilkuminutowe ćwiczenia relaksacyjne. Dobrze wpisać je w codzienną rutynę dnia i wykonywać je nawet kilkanaście razy dziennie. Oto jedno z nich: Usiądź prosto i wygodnie, rozluźnij ciało i spokojnie oddychaj. Podnieś delikatnie ramiona i powoli obracać głowę raz w lewą, raz w prawą stronę.

Do ćwiczeń relaksacyjnych zaliczają się także m.in.: techniki oddechowe (kontrola wdechów i wydechów), obniżanie napięcia mięśniowego za pomocą jogi, czy tai chi. Warto zapoznać się również z treningiem autogennym Schultza.

3. Rozciąganie ciała

Następnym ćwiczeniem redukującym stres jest rozciąganie ciała, które powinno być przeprowadzane zależnie od możliwości. Polega ono najczęściej na siedzeniu, staniu lub leżeniu i rozciąganiu mięśni maksymalnie, jak tylko możemy. Co ciekawe, towarzyszące temu ćwiczeniu ziewanie (nawet wymuszone) zwiększy jego efekty.

4. Uśmiech

Uśmiech jest zdecydowanie najprostszą i najszybszą metodą redukcji stresu. Nawet jeśli jest sztuczny i wymuszony, pomaga rozładować napięcia poprzez obniżenie poziomu kortyzolu. By wywołać na naszej twarzy naturalny, szczery uśmiech w stresujących warunkach, wystarczy pomyśleć o czymś miłym sprawiającym przyjemność – dobrych wspomnieniach, miejscach, bliskich nam osobach. Jeśli w chwili stresu nie jesteśmy w stanie pomyśleć o niczym miłym – wystarczy pooglądać zdjęcia pięknej przyrody. Przynosi to naprawdę zadowalające efekty.

5.  Przełamywanie rutyny

Nasz mózg nie lubi rutyny. Nie lubi i już! Ale jakże często działamy na zasadzie automatycznego pilota. Koniec z tym! Warto znaleźć nowe sposoby na wykonywanie codziennych czynności. Może być to coś bardzo prostego, na przykład jeśli codziennie rano pijesz kawę lub herbatę z tego samego kubka – jutro wypij ją w zupełnie innym. A może przy okazji przeczytasz kilka stron pozytywnej książki? Zmiana jest doskonałą metodą pomocną w walce z nadmiernym stresem – pozwala naszemu mózgowi na oderwanie od codzienności. Poszukaj nowych rozwiązań, przełamuj mechaniczne reakcje.

6. Pielęgnacja ciała i duszy

Czynnościami wymagającymi niewielkiego wysiłku, a pomagającymi zrelaksować się i choć na chwilę zapomnieć o stresie są na przykład: ciepła kąpiel z dodatkiem aromatycznych olejków, posłuchanie ulubionej muzyki, obejrzenie filmu, do którego powroty sprawiają nam przyjemność czy poczytanie książki, która pozwoli nam przenieść się w inny świat, odseparować się od swoich problemów.

7. Przelewanie emocji na papier

Pomocne okazać się może również przelewanie stresu na papier. Pisanie bardzo często pozwoli na uporządkowanie emocji, uspokojenie i na spojrzenie na tę samą sprawę z różnych perspektyw. Należy pamiętać o tym, że emocji nie wolno „dusić” w sobie.

8. Sport i rekreacja

Kolejnym ważnym narzędziem do walki ze stresem jest uprawianie sportu. Wysiłek fizyczny pomaga rozładować złą energię, odprężyć i rozluźnić nasze ciało. Poprawia krążenie, dotlenia mózg, a regularnie wykonywany poprawia nasze samopoczucie. Rodzajów sportu i form ruchowych jest wiele, dlatego warto wybrać taką, której wykonywanie przyniesie nam największą przyjemność. Może to być przykładowo bieganie, spacer, jazda na rowerze czy aerobik. Jeśli wykonujemy sport, który lubimy, w naszym organizmie wytwarzają się hormony szczęścia – endorfiny, które poprawiają nasz humor. Dzięki takiemu chwilowemu oderwaniu się od rzeczywistości będziemy mogli zająć myśli czymś innym niż przyczyną naszego stresu i zrobić sobie ,,reset”.

9. Zbalansowana dieta

W walce ze stresem niezwykle istotna jest również zdrowa, zbilansowana dieta. Prawidłowo odżywiony organizm jest mniej podatny na czynniki zewnętrze, a co za tym idzie, także na stres. Codziennie należy pamiętać o porcji warzyw i owoców w naszym jadłospisie. Chcąc poprawić sobie humor, z powodzeniem sprawdzi się tu gorzka czekolada. Antystresowo działają także takie produkty, jak: orzechy włoskie, cytrusy, jajka, ziemniaki, fasolka szparagowa, czarne porzeczki. Kluczową rolę odgrywa tu także zapewnienie naszemu organizmowi odpowiedniej ilości wody.  Odwodniony organizm produkuje więcej kortyzolu – hormonu stresu. Ważne jest także picie zielonej herbaty, ponieważ antyoksydanty wyłapią z ciała wolne rodniki odpowiedzialne za stres. Warto pamiętać o dostarczaniu do naszego organizmu magnezu (w spożywanych pokarmach lub suplementowanego), ponieważ jest to pierwiastek prawidłowo wpływający na pracę układu nerwowego oraz o unikaniu alkoholu, który zwiększa reakcję stresową organizmu.

10.Sen

Podstawą dobrego samopoczucia i odporności na stres jest zapewnienie naszemu organizmowi odpowiedniej i regularnej dawki snu, który powinien trwać nieprzerwanie co najmniej 7 godzin. Dobry sen jest sposobem na rozładowanie napięcia nagromadzonego w ciągu dnia.

Powyższe czynności należy wprowadzić na stałe do naszego życia – tylko wtedy mogą one przynieść długotrwałe efekty. I należy zapamiętać, że naprawdę nie warto zamartwiać się sprawami, na które nie mamy wpływu. Im szybciej zaakceptujemy fakt, że są rzeczy które są poza naszym zasięgiem tym szybciej odnajdziemy wewnętrzny spokój i stres nie będzi nas niszczył a jedynie motywował do działania.

ZSS

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię