Witamina E: Młodość i płodność w jednej pigułce

Witamina E jest niezbędna do zachowania płodności, gdyż wspomaga wytwarzanie nasienia, pobudza popęd seksualny i zmniejsza ryzyko poronień. Odgrywa istotną rolę w zachowaniu młodej skóry chroniąc ją przed promieniowaniem ultrafioletowym, poparzeniami słonecznymi i powstawaniem zmarszczek.

Jest głównym przeciwutleniaczem występującym w organizmie, warunkuje prawidłową strukturę błon biologicznych oraz ich ochronę, umożliwia syntezę niektórych lipidów, wpływa na metabolizm mięśni, zapobiega chorobom układu krążenia i niektórym.

 

Rozpuszczalną w tłuszczach witamina E można znaleźć w produktach spożywczych, takich jak awokado, olej słonecznikowy i czerwona papryka. Witamina E przyjmowana doustnie ma wiele zalet, w tym spowalnia proces starzenia się komórek, wzmacnia układ odpornościowy i zmniejsza objawy napięcia przedmiesiączkowego (PMC).

Oto korzyści i mity przyjmowania witaminy E:

1. Redukuje oznaki starzenia

Wolne rodniki są wszędzie. Mogą być emitowane przez słońce, zanieczyszczenia, dym papierosowy i wiele innych źródeł. Pojawiają się również naturalnie w naszych ciałach. Te niestabilne cząsteczki mogą uszkadzać kolagen i glikozaminoglikany, dwie substancje, które zapewniają gładkość, jędrność i nawilżenie skóry. Ponieważ witamina E jest silnym przeciwutleniaczem, zwalcza działanie wolnych rodników na skórę i chroni ją przed widocznymi oznakami starzenia spowodowanymi przez te szkodliwe cząsteczki.

2. Pomaga przy uszkodzeniach słonecznych

Wolne rodniki ze słońca mogą powodować rozpad kolagenu i elastyny ​​w skórze, co może wywołać oznaki starzenia, takie jak drobne linie i zmarszczki. Ponieważ witamina E ma właściwości przeciwutleniające, pomaga zwalczać oznaki uszkodzeń słonecznych.

Ponadto wykazano, że stosowanie witaminy E w połączeniu z witaminą C w preparatach do stosowania miejscowego, takich jak kremy lub serum, zapobiega krótkotrwałym uszkodzeniom spowodowanym promieniowaniem UV, a także chronicznym foto-uszkodzeniom spowodowanym promieniowaniem UV, takim jak ciemne plamy.

3. Pomaga w leczeniu łuszczycy

Badania wykazały, że witamina E może być pomocna w leczeniu łuszczycy. Jednak musi być przyjmowana wraz z koenzymem Q10 i selenem. Badanie wykazało, że stres oksydacyjny został zmniejszony, a stany kliniczne łuszczycy uległy poprawie.

4. Zmniejsza blizny

Niektórzy uważają, że witamina E może pomóc zmniejszyć blizny po ranach i trądziku. Jednak badania wykazały, że miejscowe stosowanie witaminy E na blizny nie wpływa na wygląd blizn i może w rzeczywistości powodować kontaktowe zapalenie skóry.

5. Rozstępy

Istnieją przykłady na to, że miejscowe stosowanie witamina E może pomóc w zapobieganiu lub zmniejszaniu pojawiania się rozstępów. Jednakże badania przeprowadzone przez American Academy of Dermatology Association nie dają jednoznacznych wyników.

 

6. Może zapobiegać rakowi skóry

Według Skin Cancer Foundation, właściwości przeciwutleniające witaminy E mogą zapobiegać rakowi skóry. W chwili obecnej nie ma badania medycznego potwierdzającego w stu procentach to stwierdzenie.

Witamina E nie jest dla każdego. Pacjenci z wrażliwą skórą mogą mieć negatywne reakcje na miejscowe używanie witaminy E. Ponadto osoby ze skórą skłonną do wyprysków mogą źle reagować na miejscową witaminę E. Wśród tych osób stosowanie doustnej witaminy E sprawdza się lepiej.

Nadmierne spożycie witaminy E może powodować skutki uboczne, takie jak:

  • Nudności
  • Wymioty
  • Biegunka
  • Zmęczenie
  • Omdlenia
  • Bóle głowy
  • Witamina E zmniejsza krzepliwość krwi, więc może zwiększyć ryzyko krwawienia lub siniaków.

Co jedzą najzdrowsi ludzie świata?

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię