Torebki po parzeniu herbaty – cenne w domu i kosmetyce

Herbata to napój niemal tak popularny jak kawa. Pijana w eleganckich filiżankach, czy swojskich kubkach. Czarna, zielona, owocowa, czy w wersji rozgrzewającej, z dodatkiem alkoholu, towarzyszy większości ludzi w ich codzienności. Jednak mało kto zdaje sobie sprawę z tego jak cenne są zużyte już torebki po parzeniu ulubionego napoju i jak można je wykorzystać.

Dzisiaj, zgodnie z zasadami less waste i zero waste, podpowiadamy, co zrobić, żeby dać zaparzonym już torebkom herbat ekspresowej, zanim zostaną wyrzucone. A nawet wtedy nie muszą być bezużyteczne. Tak czy inaczej, warto je zbierać.

Błogosławieństwo dla roślin w domu i ogrodzie

Herbata dzięki sporej zawartości garbników i innych substancji, ma dobroczynny wpływ na rośliny uprawne. Warto zbierać jej zużyte torebki i przechowywać w lodówce, a kiedy uzbiera się ich wystarczająca ilość, namoczyć je w wiadrze z wodą i tak otrzymaną miksturą podlewać i zraszać ulubione kwiaty. Takie zabiegi chronią je przed atakami chorobotwórczych grzybów. Można też wysypać zawartość torebek i sparzone liście herbaty wysypywać bezpośrednio na ziemię. Ich zapach odstrasza gryzonie, które mają chrapkę na korzenie uprawianych roślin. Stanowią też naturalny nawóz i ochronę przeciwgrzybiczą.

Pochłaniacz przykrych zapachów

Ręce po przygotowywaniu niektórych potraw brzydko pachną i nie można się z nich pozbyć aromatu? Wystarczy przetrzeć dłonie torebką pozostałą po parzeniu herbaty, a wszelkie smrodki znikną. „Szczurki” można też wieszać w pomieszczeniach, w których wyczuwalny jest zapach stęchlizny. Pochłaniają go skutecznie. Skropienie ich kilkoma kroplami ulubionych olejków sprawi, że wnętrza nie tylko odzyskają świeży zapach, ale także przesiąkną ulubionymi aromatami. Większość torebek ma fabrycznie zamocowaną nitkę, więc wieszanie ich jest dziecinnie proste.

Naturalny środek do czyszczenia dywanów i mycia naczyń

Ekspresowe herbaty to nie tylko pyszny napój. Listki po sparzeniu wrzątkiem absorbują tłuszcz, zmniejszają napięcie powierzchniowe, ułatwiając czyszczenie. Można je rozsypać na dywanach, lekko wetrzeć i pozostawić do wyschnięcia, po czym odkurzyć – efekt murowany! Pomagają też pozbyć się tłuszczy ze zmywanych naczyń. Wystarczy te ostatnie zamoczyć w wodzie, w której umieszczone zostały torebki pozostałe po parzeniu herbaty.

Dodaj smaku potrawom, a kąpieli zapachu

Aromatyczne mieszanki herbat mogą dodać smaku i zapachu gotowanemu ryżowi. Herbata zielona może być świetnym dodatkiem do ciast, czy deserów, w tym i popularnych smoothie. Z kolei dodane do kąpieli nie tylko nadadzą jej aromatu, ale także będą miały dobroczynny wpływ na skórę. Zwarte w nich antyoksydanty to prawdziwe błogosławieństwo dla zmęczonej cery. Wilgotnymi, ale przestudzonymi torebkami pozostałymi po parzeniu herbaty warto przecierać twarz. Natomiast okłady z nich, schłodzonych, mają dobroczynny wpływ na oczy, likwidując ich zmęczenie i podrażnienia, a także nawilżając i pielęgnując delikatną skórę ich okolic.

Przykre zapachy z lodówki

Nawet najczyściejszej lodówce zdarza się czasami postraszyć przykrym zapachem. Sposobów, w tym i naturalnych na zwalczanie tego zjawiska jest sporo. Jednym z nich jest umieszczenie wewnątrz urządzenia, torebek pozostałych po parzeniu herbaty. Skutecznie pochłaniają nieprzyjemne aromaty. W połączeniu ze skórkami z cytryny nadadzą wnętrzu lodówki świeżego zapachu.

 

Po ponownym użyciu nadal są przydatne

Herbata to roślina o wielu cennych właściwościach. Poza wyżej wymienionymi sposobami wykorzystania torebek pozostałych po parzeniu aromatycznego napoju warto rozważyć też oddanie ich przyrodzie i naturalnemu obiegowi pierwiastków. Torebki po herbacie w całości nadają się do kompostowania, a powstały z nich nawóz, może posłużyć jeszcze wielu roślinom, w tym i domowym.

MT

Co wpływa na sukces? Mamy dla Was kilka wskazówek

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię