Kurkuma – indyjskie złoto

Ta bardzo popularna przyprawa w Indiach od niedawna podbija świat. Medycyna niekonwencjonalna uważa ją za cenną przyprawę leczniczą.

W krajach azjatyckich uważa się, że długotrwałe przyjmowanie kurkumy zmniejsza zachorowalność na nowotwory, szczególnie przewodu pokarmowego, łagodzi ból stawów, leczy oparzenia, zwiększa odporność, a nawet hamuje wzrost guza raka jajnika oraz angiogenezę. Alkoholowe wyciągi z kłącza kurkumy stosuje się przy leczeniu dolegliwości ze strony układu pokarmowego, przy zapaleniu pęcherzyka żółciowego i dróg żółciowych, kamicy żółciowej i zaburzeniach trawiennych.

 

Te imponujące korzyści zdrowotne kurkumy wynikają z obecności związku zwanego kurkuminą. Kurkumina jest naturalnie występującym związkiem chemicznym, polifenolem o właściwościach leczniczy, znajdującym się w kurkumie przyprawowej. Z drugiej strony kurkuma jest korzeniem rośliny, która jest naukowo znana jako Curcuma Longa i prawdopodobnie stąd pochodzi nazwa kurkuminy. W Indiach kurkumę określa się go mianem szafranu indyjskiego lub żółtego imbiru.

Ciekawostką jest to, że przyprawa ta nie ma swoistego smaku, jest raczej neutralna. W kuchni jest używana ze względu na swój kolor i szereg właściwości leczniczych. Kurkuma jest dodawana do wszystkich potraw na bazie curry. Wspaniale nadaje się do potraw mięsnych podkreślając ich smak. Neutralizuje zapach ryb i jest dobrym dodatkiem do dań z warzyw i ryżu.

Korzyści zdrowotne kurkumy i kurkuminy to:

  • Kurkuma zawiera związki bioaktywne o silnych właściwościach leczniczych dzięki obecności kurkuminy, która ma silne właściwości przeciwzapalne i przeciwutleniające.
  • Kurkumina jest naturalnym związkiem przeciwzapalnym – pomaga ciału walczyć z obcymi najeźdźcami, a także odgrywa rolę w naprawianiu szkód.
  • Kurkuma walczy z uszkodzeniami oksydacyjnymi i chroni organizm przed wolnymi rodnikami.
  • Poprawia funkcję mózgu – kurkumina zwiększa poziom hormonu mózgowego BDNF, który zwiększa wzrost nowych neuronów i zwalcza różne procesy zwyrodnieniowe w mózgu. Przynosi korzyści w walce z depresją.
  • Kurkumina może obniżyć ryzyko chorób serca – poprawia funkcję śródbłonka oraz może zapobiegać tworzeniu się zatorów w tętnicach.
  • Kurkuma może pomóc w zapobieganiu (a może nawet leczeniu) raka – wpływa na wzrost, rozwój i rozprzestrzenianie się raka na poziomie molekularnym. Szczególnie w przypadku raka układu trawiennego.
  • Kurkuma ma właściwości żółciopędne. Jest składnikiem leków stosowanych w leczeniu niewydolności wątroby i zapaleniu dróg żółciowych.
  • Łagodzi ból przy zapaleniu stawów. Wiele badań pokazuje, że kurkumina może pomóc w leczeniu objawów zapalenia stawów, a w niektórych przypadkach jest bardziej skuteczna niż leki przeciwzapalne.
  • Ze względu na wiele pozytywnych skutków zdrowotnych, takich jak możliwość zapobiegania chorobom serca, chorobie Alzheimera i rakowi, kurkumina może sprzyjać długowieczności.

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię