Co oznacza kod SSSS na twojej karcie pokładowej i jak przebiega kontrola na lotnisku

Jeśli na twojej karcie pokładowej zobaczysz stempel z czterem literami S przygotuj się na dodatkową kontrolę. SSSS oznacza Secondary Security Screening Selection.

W ten sposób zakodowana karta podróży jest sposobem Administracji Bezpieczeństwa Transportu na oznaczanie pasażerów linii lotniczych do zwiększonej kontroli. Kod SSSS wybity na karcie pokładowej unieważnia wstępne zatwierdzenie kontroli w ramach programu Trusted Traveller, takiego jak TSA PreCheck. Jeśli na twojej karcie jest kod SSSS przygotuj się, że może to wydłużyć proces wejścia przez ciebie na pokład o minimum 30 minut, a często dodatkowa kontrola może potrwać nawet ponad godzinę.

1. Kiedy TSA otrzymuje twoje informacje?

Kiedy rezerwujesz bilet lotniczy w dzisiejszym zdigitalizowanym świecie, linia lotnicza przesyła twoje imię i nazwisko, płeć i datę urodzenia do TSA do sprawdzenia.

2. Dlaczego na twoim bilecie może pojawić się kod SSSS?

Według ekspertów ochrona może zainteresować się tobą jeśli masz niespójny wzór podróżowania. Może to być zakup biletu w ostatniej chwili lub w jedną stronę, zapłata gotówką za bilet lub nagłe częstsze loty.

 

3. Kiedy się dowiesz, że zostałeś wyznaczony do specjalnej kontroli?

Pierwszą oznaką, że zostałeś oflagowany przez TSA kodem SSSS jest brak możliwości odprawy online lub w kiosku do samodzielnej odprawy. Jeśli nie będziesz mógł się samodzielnie odprawić będziesz musiał udać się do agenta linii lotniczych na lotnisku po bilet. Kiedy agent wydrukuje twoją kartę będzie na niej widniał napis SSSS.

4. Jak przebiega kontrola z kodem SSSS?

Kiedy z nowo wydrukowanym biletem udasz się do ochrony, agent TSA zeskanuje twoją kartę i grzecznie poprosi cię o przejście na bok. Niestety agenci TSA  nie informują pasażerów dlaczego są odstawieni na bok. W momencie kiedy ty zaczynasz się pocić i zastanawiać co znaleźli na twój temat w komputerze, agent TSA przez radio informuje swojego przełożonego, że trafił mu się pasażer z SSSS„We got a quad”, czyli mamy czwórkę.

Po otrzymaniu informacji przełożony wyśle specjalnego agenta do odprawy, który zabierze cię do innego punktu kontroli gdzie:

  • zostaniesz poproszony o zdjęcie butów, kurtek, swetrów, czapek, etc.
  • każdy sprzęt elektroniczny, który podróżuje z tobą zostanie sprawdzony pod kątem materiałów wybuchowych
  • zostaniesz poproszony o przejście przez wykrywacz metalu
  • zostaniesz poproszony o przejście przez skaner ciała
  • z twoich stóp i rąk zostaną pobrane próbki nieinwazyjną metodą w poszukiwaniu śladowych materiałów wybuchowych
  • twój bagaż podręczny i zarejestrowany zostaną całkowicie rozpakowane i przeanalizowane.

Czego oczekiwać po zakończeniu dodatkowej kontroli?

Po zakończeniu kontroli agent TSA będzie musiał wypełnić formularz. Agent podbije twoją kartę pokładową, aby poinformować agentów przy bramce lotniczej, że przeszedłeś wymaganą dodatkową kontrolę. Pamiętaj, aby upewnić się, że agent podstemplował twoją kartę pokładową. W przeciwnym razie zostaniesz oflagowany po wejściu na pokład, a TSA będzie musiała podejść do bramki, aby zatwierdzić cię na lot.

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię