Ts-iuk-shan – Tuckson w Arizonie

Ts-iuk-shan – Czarna Podstawa . Tak w języku rdzennych mieszkańców zwał się, górujący nad obecnym miastem, szczyt. Góra o nazwie Sentinel Peak od wieków, niewzruszenie obserwuje zachodzące u jej podnóża zmiany.

Podobnie jak przepędzenie żyjących tu plemion i zajęcie terenów przez białych kolonistów. Z dawnego Ts-iuk-shan, pozostało uwspółcześnione Tuscon – tak nazwane zostało zbudowane tu miasto.

 

Dzisiejsze Tuscon nosi też przydomek “Optics Valley”. Zawdzięcza go byciu domem dla ponad 150 firm, które zajmują się projektowaniem i produkcją wszelkiego rodzaju systemów optoelektronicznych i optycznych. Czasami nazywane jest również “The Old Pueblo”. Położony w nim Par Narodowy Sanuaro jest jednym z najczęściej odwiedzanych w USA. Można tu obejrzeć roślinność preriową i pustynną, w tym ogromne kaktusy.

Tuż obok mieści się też jedna z największych i najmniej zbadanych jaskiń na świecie. Do dzisiaj nikomu nie udało się znaleźć jej końca. W amerykańsko – meksykańskich klimatach odnajdą się zarówno wielbiciele latynoskich rozrywek, jak i kulinariów, lotnictwa, a także sztuki. Tuscon nikomu nie pozwoli się nudzić.

MT

 

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię