Arbuz – letni smak zdrowia

Pełnia lata to czas rozkoszowania się smakiem dojrzewających owoców, Wśród tych sezonowych, prym wiodą arbuzy. Słodki miąższ pełen wody, nie tylko doskonale zaspokaja pragnienie, ale i dostarcza organizmowi niezbędnych substancji odżywczych.

Jedzony po schłodzeniu, czy jako część składowa sałatek owocowych, arbuza warto włączyć do letniej diety.

 

Arbuz, przede wszystkim świetnie nawadnia. W czasie upałów podaż płynów jest szczególnie ważna. Ten owoc składa się w ponad 90% z wody, więc świetnie zastępuje napoje lub stanowi uzupełnienie płynów wypijanych dla ugaszenia pragnienia.

Owoc zawiera dużo potasu, więc skutecznie i zdrowo obniża ciśnienie. Chroni też układ nerwowy. Dzięki wysokiej zawartości wody błonnika, daje szybkie uczucie sytości, a sam jest niskokaloryczny. Wspomaga więc skutecznie proces odchudzania. Jest lekkostrawny, więc mogą go jeść także osoby cierpiące na choroby przewodu pokarmowego.

Naukowcy twierdzą też, że regularne spożywanie arbuzów chroni układ krążenia, dzięki zawartych w nich aminokwasom. Dobrze zastępuje tez słodycze i pomaga się od nich odzwyczaić – z korzyścią dla zdrowia i portfela. Ze względu na wysoką zawartość elektrolitów zalecany jest do spożycia po treningach, czy przebalowanej nocy. Pomaga wrócić do formy.

 

Arbuz zawiera też solidną dawkę antyoksydantów – najwięcej ich jest w odmianach tradycyjnie czerwonych i co ciekawe – tych pozbawionych pestek. Niestety arbuz ma też swoje wady – może podnieść poziom cukru we krwi, a wysoka zawartość fruktozy może wywoływać wzdęcia i biegunki.

MT

 

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię