Korzyści zdrowotne papryki

Niskokaloryczna, naładowana witaminami i wartościami odżywczymi jest jednym z warzyw, które przynosi największe korzyści dla naszego organizmu. Wszystkie odmiany są doskonałym źródłem witamin A i C, potasu, kwasu foliowego i błonnika.

Świeża, surowa papryka składa się w 92% z wody. Reszta to węglowodany oraz niewielkie ilości białka i tłuszczu. Węglowodany to głównie cukry — takie jak glukoza i fruktoza — które są odpowiedzialne za słodki smak dojrzałej papryki.

Papryka również zawiera:

Witaminę C

Jedna średniej wielkości czerwona papryka dostarcza 169% zalecanego dziennego spożycia witaminy C, co czyni ją jednym z najbogatszych źródeł tego niezbędnego składnika odżywczego.

Witaminę B6

Pirydoksyna jest najczęstszym rodzajem witaminy B6, która należy do rodziny składników odżywczych ważnych dla tworzenia czerwonych krwinek.

Witaminę K1

Forma witaminy K, znana również jako filochinon, jest ważna dla krzepnięcia krwi i zdrowia kości.

Potas

Ten niezbędny minerał wpływa na poprawę zdrowia i funkcjonowania serca.

Folian

Kwas foliowy, znany również jako witamina B9, pełni wiele funkcji w organizmie. Odpowiednie spożycie kwasu foliowego jest bardzo ważne dla kobiet w ciąży.

Witaminę E

Witamina E to silny przeciwutleniacz. Jest niezbędna dla zdrowych nerwów i mięśni. Najlepszymi źródłami tej witaminy rozpuszczalnej w tłuszczach są oleje, orzechy, nasiona i warzywa.

Witaminę A

Czerwona papryka jest bogata w prowitaminę A (beta-karoten), którą organizm przekształca w witaminę A.

  • Kartenoidy

Papryka jest bogata w różne przeciwutleniacze — zwłaszcza karotenoidy, które są znacznie liczniejsze w dojrzałych paprykach – czerwonej i żółtej.

  • Kapsaicynę

Kapsantyna, szczególnie bogata w czerwoną paprykę, jest silnym przeciwutleniaczem odpowiedzialnym za ich wspaniały czerwony kolor. Posiada liczne właściwości lecznicze, antyoksydacyjne i przeciwdrobnoustrojowe.

Wiolaksantynę

Ten związek jest najczęstszym przeciwutleniaczem karotenoidowym w żółtej papryce. Strzeże organizm przed rakiem, problemami układu sercowo-krwionośnego i utrzymuje zdrowie oczu.

Kwercetynę

Badania wskazują, że ten przeciwutleniacz polifenolowy może być korzystny w zapobieganiu niektórym przewlekłym stanom, takim jak choroby serca i nowotwory.

Luteolinę

Podobnie jak kwercetyna, luteolina jest przeciwutleniaczem polifenolowym, który może przynosi szereg korzystnych skutków zdrowotnych.

Papryka utrzymuje organizm w zdrowiu na wiele sposobów:

Papryka utrzymuje zdrowie oczu

Papryka zawiera ponad 30 różnych rodzajów karotenoidów, w tym alfa-karoten, beta-karoten, likopen, luteina, kryptoksantyna i zeaksantyna. Karotenoidy to rodzina fitoskładników odpowiedzialna za jaskrawoczerwone, żółte i pomarańczowe zabarwienie wielu owoców i warzyw. Naukowcy odkryli, że pomagają leczyć oczy i zapobiegać chorobom oczu, ponieważ pochłaniają szkodliwe niebieskie światło wpadające do oka.

Papryka zapobiega rakowi

Karotenoidy mają również silne działanie przeciwutleniające, które mogą zapobiegać niektórym rodzajom nowotworów. Karotenoidy dezaktywują wolne rodniki, które są uszkadzającymi komórki atomami tlenu, które reagują z innymi cząsteczkami w twoim ciele. Papryka zawiera również siarkę, która pomaga zapobiegać nowotworom.

Papryka zwiększa odporność

Papryka jest pełna witaminy C. 1 szklanka pokrojonej czerwonej papryki zapewnia 157% dziennej zawartości witaminy C, co czyni ją świetnym warzywem na zachowanie zdrowia.

Papryka równoważy nastrój

Jeśli czujesz się przygnębiony zwiększ spożywanie papryki. Naturalnie występująca w papryce witamina B6 pomaga mózgowi wytwarzać serotoninę i noradrenalinę, dwie substancje chemiczne, które wpływają na nastrój.

Papryka utrzymuje piękną skórę

Papryka zawiera dużą ilość witaminy E, która pomaga zachować świeży i młody wygląd skóry oraz mocne i zdrowe włosy.

Papryka obniża poziom cholesterolu

A to dzięki zawartości kapsaicyny. Kapsaicyna jest składnikiem odżywczym, który obniża poziom złego cholesterolu w organizmie.

Papryka łagodzi ból

Papryka łagodzi przewlekły ból na kilka sposobów. Witamina C i witamina K, obie występujące w papryce, mają właściwości przeciwzapalne, co zmniejsza obrzęki i chroni przed osteoporozą. Kapsaicyna łagodzi również przewlekły ból.

Papryka wspomaga zdrowie serca

Właściwości przeciwzapalne papryki zmniejszają również stan zapalny w tętnicach. Oznacza to, że papryka pomaga zapobiegać chorobom serca i cukrzycy.

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię