Troska o siebie nie ma nic wspólnego z egoizmem. Stare powiedzenie „nikt o ciebie nie zadba tak jak ty sam o siebie” nie jest przesadzone, bo tylko ty znasz dokładnie swoje potrzeby.
Self-care to podejmowanie działań, które poprawią nasze zdrowie psychiczne, emocjonalne i fizyczne. Chociaż jest to prosta koncepcja w teorii, bardzo często ją przeoczamy, a troska o siebie jest kluczem do zrównoważonego i szczęśliwego życia. Dobra samo pielęgnacja poprawia nastrój i zmniejsza lęk. Jest również kluczem do dobrych relacji z samym sobą i innymi.
Istnieją trzy podstawowe zasady self-care:
1. Trzymaj się podstaw – z biegiem czasu odnajdziesz swój własny rytm i rutynę. Będziesz mogła wdrożyć więcej i zidentyfikować bardziej konkretne formy samopielęgnacji, które Ci odpowiadają. Podstawą self-care jest dokonywanie wyborów i celów które sami aktywnie planujemy. Nie są one wynikiem przypadku czy celami innych. Liczy się świadomy umysł. Bądź świadomy tego, co robisz, dlaczego to robisz, jakie to przynosi uczucie i jakie są rezultaty.
2. Lista „nie” – na tej liście umieść rzeczy, które wprowadzają chaos i stres w twoje życie. Rzeczy i zadania, które nie budują tylko rujnują lub zabierają twój cenny czas. Wyeliminuj je ze swojego codziennego życia.
3. Zdrowy dzień – troska o siebie to również troska o swoje zdrowie. Wysypiaj się, jedz zbalansowane i odżywczo wartościowe posiłki. Pamiętaj o ćwiczeniach. Nawet jeśli jest to tylko krótki spacer czy ćwiczenia wykonywane parę minut dziennie. Ruch wpływa dobrze nie tylko na nasze zdrowie fizyczne ale i psychiczne. Nie odkładaj badań kontrolnych. Uśmiechaj się, wprowadź medytację lub inne techniki relaksacyjne.
W naszym codziennym życiu powinniśmy się również koncentrować na:
- swoich mocnych stronach
- rozwiązywaniu problemów
- przyszłości
- zdrowym życiu
- tym co wywołuje uśmiech i relaks.
Jest wiele zewnętrznych czynników wpływających na to jak dbamy o siebie. Motywacja, emocje, poczucie własnej wartości i zdolności poznawcze odkrywają dużą rolę w tym jak troszczymy się o siebie. Motywacja jest często siłą napędową zachowań związanych z dbaniem o siebie. Jeśli zmagamy się z depresją nasza motywacja, emocje i poczucie własnej wartości mogą nam przeszkodzić wprowadzeniu w życie self-care. W takiej sytuacji warto jest porozmawiać z lekarzem, aby wejść na drogę samopielęgnacji.
Posłuchaj podcastów: