Prawie wszyscy lubimy mięso, a dla wielu z nas jest podstawą jadłospisu. Hodowla zwierząt przysparza jednak wielu problemów takich jak: ogromne ilości wody i paszy, czy miejsce prowadzenia działalności hodowlanej.
Pojawiają się także problemy natury etycznej i ekologicznej. Cierpienie zwierząt i dostarczanie do atmosfery ogromnych ilości gazów cieplarnianych.
Historia
Badania nad sztucznym mięsem rozpoczęły się w 2000 roku na Uniwersytecie Zachodnio-Australijskim w Perth. W 2008 r. naukowcy stwierdzili, że technologia jest gotowa i oczekiwane są propozycje producentów. W roku 2012, naukowcy z Uniwersytetu w Maastricht ogłosili, że do marca wyprodukują sztuczną kiełbasę, a do września sztucznego hamburgera. Natomiast faktyczna prezentacja pierwszego sztucznego hamburgera miała miejsce w Londynie w roku 2013. Prognozuje się, że podaż sztucznego mięsa osiągnie właściwy poziom około 2050 roku..
Jak powstaje sztuczne mięso
Mięso powstaje w procesie in vitro. Jako materiał wyjściowy pobierane są komórki od żywego zwierzęcia. W skomplikowanym procesie, trwającym kilka tygodni, komórki te namnażają się dzięki specjalnej pożywce. Proces zachodzi w specjalnym bioreaktorze i trwa kilka tygodni, zanim komórki nie połączą się w określone tkanki. Po tym czasie mięso łączy się z tłuszczem wyprodukowanym w podobny sposób. Dodawane są także barwniki, aby imitować naturalny wygląd. Jako substancja odżywcza stosowane są algi, które posiadają wszystkie potrzebne komórkom do wzrostu substancje.
Zalety sztucznego mięsa
Sztuczne mięso posiada wiele zalet, których nie posiada mięso naturalne.
- potrzeba znacznie mniej energii i surowców
- nie potrzeba pól do uprawy paszy
- zmniejsza się wydzielanie metanu do ekosystemu
- całkowicie redukuje się cierpienie zwierząt
- można zaplanować jego skład
Good meat
W Stanach Zjednoczonych powstaje pierwszy na świecie zakład produkujący sztuczne mięso na skalę komercyjną. Firma Good meat planuje uruchomienie 10 bioreaktorów o pojemności 250 tys. litrów każdy. Ich projektantem jest firma ABEC Inc. Firma GOOD Meat planuje produkcję kurczaków i wołowiny. Po ostygnięciu pełnej mocy produkcja będzie wynosić 13 mln kilogramów sztucznego mięsa rocznie, co zaspokoi popyt klientów w całych Stanach Zjednoczonych. Siedziba firmy znajduje się w Alameda w Kalifornii. W roku 2023 planowane jest otwarcie produkcji w Singapurze. Good meat jest pierwszą firmą produkującą sztuczne mięso, która uzyskała oficjalne zezwolenia organów regulacyjnych.