Asertywność  – umiejętność odmawiania

Czym jest słynna asertywność? Otóż, niczym innym jak umiejętnością odmawiania w sposób nie raniący uczuć rozmówcy.

To sztuka niepozwalania wchodzenia sobie na głowę, przy zachowaniu sympatii otoczenia. Asertywność to umiejętność wyznaczenia własnych granic. Umiejętność niezwykle cenna, a  ciągle zbyt rzadko spotykana, a zbyt często zastępowana agresją.

Na szczęście asertywność można w sobie wypracować, a służy temu sześć kroków, które poniżej przedstawiamy. Przede wszystkim, jednak, trzeba zacząć od uświadomienia sobie, że sami jesteśmy ważni, a nasze potrzeby liczą się na równi z potrzebami otoczenia.

1. Mowa ciała

Wzorzec postawy można zmienić w każdym momencie życia. Zamiast stać w pozycji przygarbionej, skulonej, z  rękami w kieszeniach, czy pochyloną głową, należy się wyprostować, stanąć pewnie. Spojrzenie w oczy rozmówcy i uśmiech w połączeniu z życzliwym komunikatem i krótkim, rzeczowym wyjaśnieniem powodów odmowy sprawiają, że jest ona łatwiejsza do przełknięcia.

2. Ton głosu

Mówić należy zdecydowanie, ale uprzejmie. W żadnym wypadku nie podnosić głosu, nie przekrzykiwać rozmówcy.  Pozycja wywyższania się jest charakterystyczna dla agresji i przeczy asertywności. Rozmawiaj z szacunkiem, okaż zrozumienie, jednocześnie stanowczo wyznaczając własne granice.

3. Asertywność to nie egoizm!

Nie masz powodu czuć się źle odmawiając, jeżeli leży to w sprzeczności z Twoim wnętrzem, przekonaniami, albo , po prostu czujesz że zmęczenie nie pozwoli ci już brać na siebie więcej obowiązków.   W bronieniu własnej przestrzeni nie ma nic egoistycznego.

4. Konstruktywna krytyka

Nie musi ci się wszystko podobać. Masz prawo wyrazić własną opinię, szczególnie podpartą rzeczowymi argumentami. Konstruktywna krytyka nie rani – jest merytoryczna i pozwala się rozwijać. Wskaż słabe punkty i krótko je uzasadnij.

5. Zaproponuj inne rozwiązanie

Podrzuć pomysł na inne, lepsze, bardziej racjonalne rozwiązanie. Jeżeli takiego nie masz, nie bój się powiedzieć wprost, że czegoś nie wiesz, nie potrafisz, albo zwyczajnie nie chcesz robić. Nie musisz się z tego  tłumaczyć.

6.  Nie bój się

Nie bój się, że ktoś poczuje się urażony twoją odmową. Odpowiadasz za formę komunikatu jaki wysyłasz, anie za to, jak zostanie on odebrany. Jeżeli zadbasz o to, żeby był on uprzejmy, rzeczowy i nie pozostawiający furtki – nie masz sobie nic do zarzucenia.

Asertywność jest umiejętnością dość złożoną i wymagającą pewnych zmian w podejściu do życia. Jednak korzyści jakie czerpać z niej będziesz ty i twoje otoczenie, są nie do przecenienia.

MT

40 sposobów na szczęście

 

 

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię