Czy Ameryka jest gotowa na 4-dniowy tydzień pracy? Ponad 30 firm z USA i Kanady dołącza do programu pilotażowego

Pomysł skróconego, czterodniowego tygodnia pracy zyskał bardzo na popularności w ostatnich latach. Szczególnym okresem dla tego typu zmian okazała się pandemia COVID-19, która radykalnie zmieniła sposób działania firm i zakłóciła równowagę pomiędzy życiem zawodowym a prywatnym.

Do programu pilotażowego, wprowadzającego 4-dniowy tydzień pracy przyłączyło się 38 film w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie. Program pilotażowy jest prowadzony przez organizację non-profit 4 Day Week Global, rozpoczął się 1 kwietnia i potrwa sześć miesięcy. W sumie w badaniu będzie brało udział prawie 2000 pracowników którzy otrzymają jeden płatny dzień wolny w tygodniu przez okres 6 miesięcy .

Jak podała organizacja, większość firm rozpoczęła testy w tym miesiącu, niektóre rozpoczęły się już w lutym, a inne rozpoczną w maju lub czerwcu. Podobne próbne programy zostaną wprowadzone w tym roku w Wielkiej Brytanii, Irlandii, Australii i Nowej Zelandii.

 

Czterodniowy tydzień pracy ma na celu, aby pracownicy otrzymywali 100% wynagrodzenia, pracowali przez 80% czasu i utrzymywali 100% wydajności.

Wcześniejsze badania pokazały, że firmy, które przeszły na 32-godzinny tydzień pracy, odniosły korzyści ze zwiększonej produktywności, większego przyciągania i retencji talentów oraz ogólnej poprawy zdrowia pracowników przy jednoczesnym zadowoleniu klientów.

Pandemia wymusiła na firmach i pracownikach zbadanie większej liczby opcji pracy zdalnej i ponownej oceny równowagi między życiem zawodowym a prywatnym. Zdecydowana większość pracowników w USA (92%) powiedziała, że ​​opowiada się za czterodniowym tygodniem pracy, nawet jeśli oznaczałoby to dłuższe godziny tak wynika z ankiety opublikowanej w lutym przez dostawcę oprogramowania w chumrze Qualtrics.

„To była więcej niż ogólna zmiana. To była całkowita zmiana zasad gry” – powiedział Joe O’Connor, dyrektor generalny 4 Day Week Global, o wpływie pandemii na kulturę pracy.

O’Connor dodał, że pięciodniowy tydzień pracy jest „bardzo głęboko osadzony kulturowo i społecznie, a czasami potrzeba czegos takiego jak pandemia, aby zmienić zasady gry”.

Wyniki firm uczestniczących w programie będą oceniane poprzez monitorowanie przychodów, wydajności, zwolnień chorobowych i rotacji pracowników. Pracownicy będą wypełniać również ankiety dotyczące samopoczucia, stresu, wypalenia zawodowego i równowagi między życiem zawodowym a prywatnym.

 

W ramach programu pracownicy będą wypełniać dzienniki wykorzystania czasu, aby zobaczyć, jak wykorzystują nowo odkryty dodatkowy czas.

„Czy żyją w sposób bardziej zrównoważony? Czy istnieje lepszy podział pracy w gospodarstwie domowym między kobiety i mężczyzn, a zatem czy ma to ogromny wpływ na równość płci?” – wyjaśnił O’Connor.

Inne organizacje non-profit biorące udział w próbie obejmują Mental Health Advocacy Services, które zapewniają bezpłatne usługi prawne osobom z zaburzeniami psychicznymi, oraz organizację Healthwise zajmującą się edukacją zdrowotną.

Jak można się domyślać, 4-dniowy dzień pracy nie sprawdzi się w każdej branży. Na przykład w firmach, gdzie w ramach kontraktu wymagane jest dostarczenie konkretnego projektu dla klienta w określonych ramach czasowych, zamknięcie jednego dodatkowego dnia w tygodniu może nie mieć dużego wpływu na rentowność.

Posłuchaj podcastów: 

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię