Czy będzie przełom w leczeniu cukrzycy?

147

Do walki z cukrzycą typu 2 dochodzi nowy lek – Tirzepatyd, który został właśnie zatwierdzony przez amerykańską Agencję ds. Żywności i Leków (FDA).

Posiada on formę zastrzyku i wystarczy go brać raz w tygodniu aby, co potwierdzają przeprowadzone badania – skutecznie kontrolować poziom glukozy we krwi. Naukowcy i lekarze mają głęboką nadzieję, że nowy lek okaże się przełomem w leczeniu cukrzycy, uznawanej za epidemię XXI wieku.

Tirzepatyd posiada w swym składzie substancje, które naśladują inkretyny GLP-1 i GIP – są to produkowane w jelitach hormony pobudzające trzustkę do uwalniania insuliny obniżającej poziom glukozy. Jednocześnie substancje te blokują glukagon, który podniósłby stężenie glukozy mobilizując jej zapasy w wątrobie. Warto wspomnieć, że GLP-1 to składnik innego leku na cukrzycę – semaglutydu.

Kiedy w ubiegłym roku został zatwierdzony przez FDA szybo zaczęto go określać jako przełomowy w leczeniu cukrzycy typu 2 i otyłości. Jak jednak przekonują eksperci – dopiero Tirzepatyd jest w stanie zmienić reguły walki z cukrzycą – na korzyść pacjentów.

Tirzepatyd poprawia kontrolę glikemii

Przeprowadzone badania kliniczne wykazały, że tirzepatyd znacznie poprawia kontrolę glikemii. W badaniu SUPRASS-3 uczestniczyło 45 ośrodków z 6 krajów, w tym również z Polski. Podczas badania analizowano dane dorosłych pacjentów z cukrzycą typu 2 z wyjściową wartością hemoglobiny glikowanej (HbA1c) w zakresie od 7 do 10,5% i BMI 25kg/m2 lub wyższym. Badani pacjenci wcześniej nie byli leczeni insuliną.

Test HbA1c ukazywał średni poziom cukru we krwi w ciągu ostatnich 3 miesięcy, im wyższe wskazywał wartości, tym wyższe było ryzyko powikłań cukrzycowych – takich jak: retinopatia, neuropatia, nefropatia i choroby sercowo-naczyniowe. Zaobserwowano, że u osób chorych na cukrzycę leczonych nowym lekiem poziom HbA1c znacznie się obniżył.

Co więcej, znaczna liczba uczestników badania, która zażywała tirzepatyd osiągnęła poziom HbA1c poniżej 7%. W wypowiedzi dla Healthline, dr Laurie A. Kane, endokrynolog z Providence Saint John’s Health Center w Santa Monica w Kalifornia powiedziała, że – „Przy najwyższej dawce obserwowaliśmy średnie obniżenie HbA1C o 2,0, co jest po prostu niewiarygodne, gdy zaczynali z HbA1c na poziomie 8 procent. Nie widzimy tego w przypadku innych środków, które mamy w tej chwili”.

 

Tirzepatyd ogranicza apetyt i pomaga schudnąć

Badania medyczne już dawno udowodniły, że kontrolę glikemii i konieczność stosowania leków regulujących poziom glukozy we krwi u osób z cukrzycą typu 2 i nadwagą lub otyłością może zminimalizować chociażby niewielka utrata masy ciała. Bardziej intensywna utrata wagi może przedłożyć się również na obniżenie wartości HbA1c.

Wielu diabetyków, zwłaszcza takich zmagających się z otyłością lub nadwagą ma spore problemy aby osiągnąć ten cel wyłącznie za pomocą diety i ćwiczeń. Okazuje się, że również w takich przypadkach pomocny okazuje się nowo opracowany lek, który pomaga zredukować masę ciała. W badaniach klinicznych tirzepatydu przeanalizowano odchudzające działanie tego leku u osób z nadwagą i otyłością, którzy posiadali co najmniej jedną chorobę współistniejąca związaną z masą ciała, jednak z wyjątkiem cukrzycy.

Badanie trwało 72 tygodnie, uczestniczyło w nim 2539 ochotników. Część z nich otrzymywała tirzepatyd, część placebo. Każdy z uczestników musiał przestrzegać diety o obniżonej kaloryczności i zwiększyć aktywność fizyczną. Lek podawany był w trzech dawkach: 5, 10 i 15 mg raz w tygodniu. W każdej z grup odnotowano znaczący spadek masy ciała. U uczestników, którzy otrzymywali najwyższą dawkę odnotowano spadek masy ciała średnio o 24kg, przy dawce 10mg – 22kg, przy dawce 5mg – 16kg. Średnio lek pozwolił na redukcję masy ciała o 16%.

Skutki uboczne

Podobnie jak wszystkie leki, także tirzepatyd może powodować działania niepożądane. Z przeprowadzonych badań wynika, że najczęstszym efektem ubocznym zażywania leku są nudności, przy najwyższych dawkach odczuwała je nawet 1/3 badanych pacjentów. Często zdarzały się także biegunki, które występowały nawet u 23% badanych. Występowały również zaparcia i wymioty.

Posłuchaj podcastów: