29 września obchodzimy Międzynarodowy Dzień Kawy. To święto dla wszystkich miłośników tego wspaniałego napoju. Wyobrażacie sobie dzień bez filiżanki kawy?
Kawa przywędrowała do nas prawdopodobnie z Etiopii. Według legendy, jeden z pasterzy zdziwił się, kiedy jego kozy zaczęły „tańczyć”. Po krótkim śledztwie okazało się, że zjadły one ziarna kawowca. I tak zaczęła się historia napoju, który zmieniał oblicze świata! Kawa rozprzestrzeniła się w krajach arabskich w XIII wieku, w Europie około XVI wieku, a do Polski dotarła pod koniec XVII wieku, za panowania Augusta II Mocnego.
Specjalnie dla Was prezentujemy ciekawostki, o których każdy prawdziwy kawosz wiedzieć powinien.
- Kawa, zaraz po ropie naftowej, jest najcenniejszym legalnie sprzedawanym towarem na świecie.
- Szacuje się, że na całym świecie wypija się 2,25 miliarda filiżanek kawy. Dziennie.
- Nowojorczycy piją 7 razy więcej kawy niż mieszkańcy jakiekolwiek innego miasta w USA
- Plotka głosi, że słynny francuski pisarz i filozof Voltaire wypijał 40-50 filiżanek kawy dziennie.
- Dopiero w XIII wieku ludzie zaczęli palić ziarna kawy, co jest pierwszym krokiem w procesie robienia kawy, jaką znamy dzisiaj.
- Istnieje legenda, że Roosevelt wymyślił słynne hasło Maxwell House „Dobra do ostatniej kropli” po tym, jak podano mu kawę w domu Andrew Jacksona, w Hermitage, w Tennessee.
- Pierwszy ekspres do kawy został skonstruowany we Włoszech w 1906 roku
- Trzy najpopularniejsze gatunki kawy to: Arabica (ok. 60 %), Robusta (ok. 36 %) i Excelsa (ok.1 %) – łącznie stanowią one 97 % rynku upraw kawy.
- Największym dostawcą ziarna kawowego na świecie jest Brazylia, z roczną wielkością produkcji wynoszącej ok. 2,8 mln ton.
- Z badań wynika, że u ludzi pijących kawę zmniejsza się ryzyko chorób takich jak: Parkinson, cukrzyca typu II, choroby serca, natomiast regularne picie kawy zmniejsza u mężczyzn ryzyko zachorowania na agresywną formę raka prostaty.
- Kawa zawiera przeciwutleniacze, które zapobiegają powstawaniu wolnych rodników.
- Amerykanie, Francuzi i Niemcy zużywają łacznie 65% całkowitej konsumpcji kawy na świecie.
- Filiżanka espresso zawiera około 50-55 mg kofeiny, a szklanka czarnej herbaty „z torebki” i puszka coli po 45 mg.
- Kobiety, które piją dwie filiżanki kawy dziennie znacznie rzadziej chorują na depresję
- Japonia to jeden z największych importerów kawy. W samym Tokio jest 10 000 kawiarni. Do tego dochodzą liczne stojące na ulicach i w biurach automaty.
- Istnieje plotka, że jeden z wielkich koncernów produkujących bieliznę sprzedaje rajstopy z z ekstraktem kawy. Zawarta w nich kofeina ma wyszczuplać nogi i walczyć z cellulitem.
- Peeling z kawy I oleju kokosowego walczy skutecznie z cellulitem
- Najwięcej kofeiny znajduje się w kawie pochodzącej z Hawajów – jest to 180 miligramów na 175-mililitrową filiżankę. Nieco mniej, bo 177 miligramów będzie w kawie z Gwatemali i Salwadoru. 160 miligramów w kawie z Kostaryki i Peru, 140 – w kawie z Brazylii Santos oraz w kawie z Etiopii.
- Kawa wpływa pozytywnie na nasze oskrzela, zwiększając ich światło i ułatwiając oddychanie. Polecana jest przy napadach duszności oraz przy astmie oskrzelowej.
- Wypicie kawy przed wysiłkiem fizycznym zmniejsza ból mięśni nawet do 50%. A wszystko dzięki zawartej w niej kofeinie.
- Kawa wspomaga odchudzanie. Zawarta w niej kofeina przyśpiesza przemianę materii i poprawia trawienie!
- Picie kawy dobrze wpływa na pamięć krótkotrwałą i zdolności poznawcze.
- Najwięksi producenci kawy na świecie to: Brazylia, Wietnam, Kolumbia, Indonezja i Etiopia
- Najwięksi konsumenci kawy na świecie to: Amerykanie, Brazylijczycy i Niemcy.
- W starożytnej Arabii był tylko jeden powód, dla którego żona mogła rozwieść się z mężem: kiedy jej mąż nie zapewnił jej odpowiedniej ilości kawy.
- Skąd się wzięła kawa po irlandzku? Ta kawa z alkoholem była serwowana Amerykanom, aby pomóc im się rozgrzać w trakcie lot z Irlandii.
- Mieszkańcy Etiopii dodają do kawy szczyptę soli.
- Zielone ziarna kawy mogą być przechowywane nawet przez 10 lat.
- Hawaje i Puerto Rico to jedyne miejsca na kontynencie Ameryki Północnej, gdzie uprawia się kawę.
- Gdy pewien gubernator Mekki, Kair Bey, zakazał spożywania kawy w 1511 roku, sułtan skazał go na śmierć. Egzekucję dokonano w miejscu, gdzie kawa była uznawana za „błogosławioną”.
- Pierwsza kawiarnia w Anglii została otwarta w 1652 roku. Kobiety mogły do niej wejść po to, aby usługiwać mężczyznom.
- W 1906 roku Belg George Washington, podczas pobytu w Gwatemalii wynalazł kawę rozpuszczalną
- Jedno drzewko kawowe rośnie od 3 do 4 lat. Gdy dojrzeje, dostarcza od 450 do 900 gram ziaren kawy na sezon.
- Owoce kawowca to czerwone jagody.
- Aby otrzymać 500 gram palonej kawy, potrzeba około 2000 owoców.
- Jasno palona kawa ma więcej kofeiny niż ciemna. Im dłużej palimy kawę, tym większe ilości pobudzających substancji są z nich usuwane.
- Największą dawkę kofeiny znajdziemy w zielonej kawie, ponieważ nie jest palona.
- Z początku w Stanach Zjednoczonych kawa była pijana jedynie po obiedzie.
- Szwedzki król Gustaw III był tak przekonany o szkodliwości picia kawy, że postanowił przeprowadzić pewien eksperyment. Dwóch bliźniaków jednojajowych zostało oskarżonych o morderstwo i skazanych na śmierć. Król złagodził ich wyroki do dożywotniego więzienia, pod warunkiem, że jeden będzie pił dużą porcję kawy trzy razy dziennie, a drugi taką samą porcję herbaty. Bliźniak pijący herbatę zmarł pierwszy, w wieku 83 lat, co było wspaniałym wynikiem jak na tamte czasy. W ten sposób, zdaniem ówczesnych naukowców, dowiedziono, że kawa jest jednak mniej szkodliwym napojem.
- Kawa daje największy efekt, kiedy pijemy ją między 9.30 a 11.30 przed południem.
- Starbucks wydaje więcej pieniędzy na ubezpieczenia zdrowotne dla swoich pracowników niż na ziarna kawy.
- Nazwa Americano – espresso z dodatkiem gorącej wody – zostało wynalezione przez amerykańskich żołnierzy w czasie II wojny światowej.
- W badaniach z 2009 roku odkryto, że ludzie, którzy piją trzy do pięciu filiżanek kawy dziennie zmniejszają ryzyko rozwoju demencji lub choroby Alzheimera kiedy się zestarzeją.
- Aromat który czujesz po otwarciu słoika kawy rozpuszczalnej, jest niestety sztuczny.
- Kawa najszybciej stygnie w kubkach z porcelany
- W Kenii, gdzie kilogram suszonych ziaren kawy może mieć wartość tygodniowej pensji, uzbrojone gangi robią wypady rabunkowe na pola kawowe kradnąc plony
- Fusy z kawy poprawiają odpływ i retencję wody oraz napowietrzanie gleby.
- Mieszanie fusów bezpośrednio z glebą do roślin pomaga uzyskać istotne dla nich mikroelementy, takie jak fosfor i potas
- Naukowcy w Anglii zbudowali samochód napędzany ziarnami kawy i niektórzy przewidują teraz, że kawa mogłaby kiedyś zastąpić paliwa kopalne jako źródło energii dla świata.
- Pierwsza kamera internetowa została wynaleziona przez grupę naukowców z Cambridge. Kamera została skierowana na ekspres do kawy, aby naukowcy i studenci z różnych części budynku mogli sprawdzić, czy kawa już się zaparzyła.
- Potrzeba około czterdziestu dwóch ziaren kawy, aby zrobić standardową porcję espresso.